Jedná se o nejrozšířenější způsob ovládání směru jízdy RC modelu motocyklu, kdy servo ovládá úhel natočení přední vidlice. Na českém trhu jsou jeho představiteli modely Ducati Thuder Tiger.
Praktické ukázky konstrukce přímého ovládání natáčení předního kola začnu ale popisem konstrukce přední vidlice RC modelu motokrosového motocyklu RadioShack Honda CR250R, kterou v principu převzal i model AR Racing ARx-540
Musím se přiznat, že vlastně ještě v době, kdy jsem začal psát tuto část teoretického povídání o fyzikálních zákonitostech jízdy a ovládání RC modelu motocyklu, jsem se domníval, že se jedná o samostatnou skupinu mechanismu řízení. Teprve má potřeba zjistit a následně popsat PROČ je celý mechanismus konstruovaný právě takto, mě přivedla k překvapivému zjištění, že se jedná jen o zajímavou modifikaci tohoto typu ovládání, a že mé (i jiných) předchozí pokusy ho “předělat” na mechanismus řízení s přímým natáčením přední vidlice byly jen variantou Cimrmanových “slepých uliček vývoje” a mohu tudíž s ním zvolat “Tudy ne, přátelé!”:-D
Z obrázku napravo, který je složen z mezních poloh mechanismu řízení (viz horní trojice obrázků) je patrné, že geometrie lichoběžníkového uchycení je zvolena tak, aby se přední vidlice kinematicky chovala stejně, jako by pružící jednotky byly uchyceny v klasických “brejlích”, takže tolik dopředu netrčí a je tudíž v tomto konkrétním případě maketovější.
Pomyslný střed otáčení je v průsečíku přímek procházejícími rameny uchycení v “nulové” poloze.
Ovládání pružinou prostřednictvím kulisy je poněkud krkolomné, až bizardní, ale z hlediska funkčnosti se nijak výrazně neliší od standardního ovládání táhly, jak si ukážeme dále. Co mu ale podle mého výrazně chybí, je tlumení. Pružinové táhlo totiž “nebojuje” jen s gravitací a setrvačnou silou, ale také s gyrostatickým účinkem rotujícího setrvačníku v zadním kole, takže se model často při průjezdu zatáčkou kolébá jako kachna. A jen, jak vím z vlastní zkušenosti, jízda hustým trávníkem mu přináší potřebné zklidnění.
Na tomto obrázku je výrobně jednoduchý mechanismus přímého natáčení předního kola tak, jak je dodáván v RTR sestavě RC modelu motocyklu Thunder Tiger Ducati 999R.
Funkci pružiny, tlumiče a vlastně i servo saveru tu plní plastová hadička těsně nasunutá na kónické výstupky unašeče serva. |
Na tomto obrázku je moje (míněno tím, že jsem jí takto z mně dostupných prvků sestavil - nikoli vymyslel) verze jednotáhlového mechanismu přímého natáčení předního kola téhož modelu.
K páce serva je přichycen kloubek, kterým volně prochází táhlo a opírají se o něj pružiny, které se svými druhými konci opírají o zarážky pevně připevněné k táhlu.
Toto řešení vyžaduje vysílač, na kterém lze nastavit velikost výchylky serva, protože délka pružin (použil jsem pružinky z propisovačky) nedokáže pokrýt celý rozsah natočení serva, které je v okamžiku dosažení krajní polohy natočení předního kola neúměrně namáháno. Já jsem tak původní servo poškodil (ulámal ozubení převodů).
Tento problém jsem nakonec vyřešil náhradou pevné páky servo saverem. |
Kvalitnější verze předchozího řešení. Místo sestavy kloub - pružiny - táhlo, a to bez tlumiče, je řídící síla přenášena olejovým tlumičem řízení, který v sobě obsahuje i pružiny.
I pro toto řešení platí stejné omezení s buď vysílačem s nastavitelnými výchylkami serva nebo servo saverem, protože chod tlumiče je ještě kratší, než u předchozího řešení. |
Další varianta - tentokrát opět sestava kloub - pružiny - táhlo, ale doplněná olejovým tlumičem |
29.7.2007