Shodou okolností jsem před časem z nepozornosti nasadil kola jedné nápravy mého “zetkáčka” také obráceně. Můžete se pokusit odhadnout, která náprava to byla a po dočtení tohoto příspěvku si ověřit, zda jste při určování uvažovali správně:-)
Předesílám, že pro hladký povrch dráhy je více méně lhostejné, jak vzorek pneumatik, resp. šípy na něm orientujeme. Jakmile se ale model pohybuje na prašném, a ještě více na blátivém povrchu, má směr šípů přímo fatální vliv na průchodnost modelu.
Následné dva obrázky kladou trošku větší nárok na vaši představivost. Představte si proto, prosím, že jste pod skleněnou deskou a díváte se skrz ní nahoru na pneumatiku projíždějícího modelu, resp. vozidka, protože zde zmiňované zákonitosti platí bez ohledu na velikost pneumatiky. Zelená šipka určuje směr jízdy modelu a červená jen zdůrazňuje směr pohybu povrchu pneumatiky vůči dráze v místě jejich styku. Modré šipky pak naznačují pohyb nepevného materiálu (především bláta) na povrchu dráhy.
CHYBNÁ ORIENTACE ŠÍPŮ
jak jsem se zmiňoval v úvodu, zdálo se mi kdysi logické, že nepevný materiál (bláto) na povrchu dráhy šípy na pneumatice nepustí dál, naopak ho zhutní a o to lépe se pak o něj opřou, takže kolo s takto orientovanou pneumatikou nebude tolik klouzat.
Opak je však pravdou - bláto sice skutečně směřuje do středu vzorku pneumatiky v místě jejího styku s dráhou, stejně tak dochází k jeho zhutňování v drážce mezi vystouplými šípy. Mylná je ale představa, že takto zhutnělé bláto ještě lépe přilne k dráze a vzorek pneumatiky se tak může lépe o ni opřít. Ve skutečnosti se bláto i s pneumatikou od dráhy utrhne, ale díky svému zhutnění zůstane uvězněno v drážce (a pokud náhodou vypadne, během okamžiku drážku zaplní nové bláto z povrchu dráhy) a z pneumatiky se tak během nepatrné chvilky stane slik (pneumatika s hladkým povrchem), která bude beznadějně prokluzovat.
SPRÁVNÁ ORIENTACE ŠÍPŮ
Správná orientace šípů je taková, kdy umožňují tzv. “samočistící schopnost” pneumatiky. Tím, jak šípy vytlačují (modré šipky) bláto z pod pneumatiky ven do boků, zaručují (pokud není bláto enormně lepkavé), že vzorek bude pokaždé k dispozici pro záběr pneumatiky, ale také, že se pneumatika bude prořezávat vrstvou bláta co nejblíže pevnému povrchu dráhy, o který se pak může opravdu opřít.
Sečteno a podtrženo:
Pokud si nechcete pamatovat obecný popis dějů mezi pneumatikou a dráhou, stačí si zapamatovat mnemotechnickou pomůcku, že při pohledu na kolo shora má špička šípů směřovat ve směru jízdy modelu (vozidla).
|
18.10.2007