z RC modelu motokrosového motocyklu AR Racing ARx-540 1/4
|
Než se ale pustím do popisu svých zkušeností s tímto modelem, musím zdůraznit, že se nejedná o model nijak levný (cena nejlevnější stavebnice - výrobce na svých webových stránkách mimo ní nabízí i dražší variantu v podobě již sestaveného modelu - se v době, kdy píši tento příspěvek pohybuje na českých e-shopech v rozmezí 12.900 až 15.950 Kč) a zároveň poděkovat jednomu z návštěvníků mého webu, panu Losenickému, který mi pro tento účel svůj model zapůjčil.
Vezmeme-li v úvahu, že stavebnice modelu neobsahuje elektroniku (tj. především motor, regulátor a servo řízení, protože RC soupravy jsou záplavou RTR sestav silně devalvovány, takže ten, který zatím žádnou nevlastní, si ji může za pár stokorun koupit v bazaru), je cena z mého pohledu značná.
Na druhou stranu, prožitky, které model nabízí, jsou natolik unikátní (kdekoli se model objeví, budí zasloužený zájem RC modelářů i laiků), že kdybych nevlastnil model RadioShack Honda CR250R, byla by jen otázka času, kdy bych si tento model pořídil.
Spíše jako kuriozitu uvádím, že na eBay se stále tu a tam nabízí nepoužitý model RadioShack Honda CR250R, jehož cena se zvedla, v důsledku ukončení jeho výroby a současně existence modelu ARx-540 a jeho ceny, až na několikanásobek jeho ceny původní.
|
Má láska k motocyklům, resp. racionálně nevysvětlitelné vzrušení z vidiny jednostopého vozidla prodírajícího se cestou a především necestou, musela u mě vzniknout už někdy v prenatálním věku. Nejspíš ale geneticky souvisí s mnohatisíciletou symbiózou muže a koně při zdolávání nástrah divoké pustiny, transformované do moderní podoby. Už jako klouček, ve věku, kdy si dívenky představují, že budou učitelkami a hoši prezidenty, jsem já snil o tom, že budu motokrosovým jezdcem, a jména Čížek nebo Válek, která dnes už málokomu něco řeknou, ve mě vyvolávala téměř náboženský trans.
O tom, že se svými pocity nejsem ve světě sám, svědčí značný podíl prodaných strojů “enduro” na světovém trhu “dospělých” motocyklů. Přesto, i když první RC model motocyklu, se kterým jsem se před cca 25 lety setkal, byla maketa motokrosového speciálu od firmy Graupner, jsem se od té doby s tímto druhem RC modelu motocyklu nesetkal. Všechno byly makety motocyklů silničních. A ani u prvně zmiňovaného modelu (nepodařilo se mi nikde dohledat o něm jakoukoli zmínku) si nejsem jistý tím, že zvládal jízdu mimo pevný povrch. Teprve nedávno, podle mých informací, tomuto požadavku poprvé vyhověl RC model motokrosového motocyklu RadioShack Honda CR250R (známý též pod názvem “Honda Ricky Carmichael”), jehož konstruktéři ho vybavili důvtipným stabilizačním zařízením v podobě setrvačníku umístěného v zadním kole (na obrázku vlevo dole můžete porovnat oba systémy - nalevo původní, napravo ARx-540), který téměř neustále rotuje maximálními otáčkami, a to nezávisle na otáčkách kola, resp. rychlosti jízdy modelu a působí tak jako gyrostat - na internetu si lze prohlédnout řadu videí, kdy i po pádu se model okamžitě zvedá opět do svislé polohy, jako by byl pověšený na pomyslné gumičce. Tento setrvačník je prostřednictvím odstředivé spojky roztáčen násobkem otáček hnacího kola pomocí planetového převodu (obrázek vpravo dole)
|
Geneze RC motokrosového speciálu ARx-540 italského výrobce AR Racing započala právě vznikem RC modelu RadioShack Honda CR250R, který se ale pohybuje na hranici mezi hračkou a RC modelem - vyznačuje se řadou laciných konstrukčních prvků s minimální životností (typická je např. zadní vidlice z plastu bez možnosti regulace předpětí hnacího ozubeného řemenu - viz. obrázek). Byl to právě tvůrce ARx-540, který zareagoval na zvýšený zájmem RC modelářů a začal ve velkém vyrábět tuningové díly pro model RadioShack Honda CR250R. Ten se ale po čase přestal vyrábět, přitom čerstvě probuzený hlad RC modelářské veřejnosti po právě takovém typu modelu zůstával nenasycen, a tak bylo jen otázkou času, kdy k těmto dílům dotvoří zbytek modelu.
Krabice stavebnice obsahuje vše potřebné v dokonalém “rozsypu” a místo papírové dokumentace přiložené CD. Na něm naleznete pár silně zkomprimovaných (tj. v nízké obrazové kvalitě) zajímavých videí, která jsem ale znal již z YouTube (např. toto), a velmi kvalitní a podrobný návod ve formátu “pdf”. Přesto i u tohoto modelu bych začínajícím modelářům doporučil model sestavovat (především dokončovací práce, tj. instalaci elektroniky a motoru) pod vedením zkušenějšího RC modeláře, ev. mu montáž svěřit úplně.
|
Jakkoli transformaci původního modelu RadioShack Honda CR250R v model ARx-540 nelze nic vytknout, při pohledu na sestavený model je patrné, že tvůrce je kvalitní nástrojař …
|
… (např. na “brejle” přední vidlice je radost pohledět), ale chybí mu z mého pohledu konstruktérská invence a smysl pro technický detail.
|
Čím si ale mé srdce strojaře získal, je konstrukce zadní kyvné vidlice, která je oproti původní výrazně delší a má jednoduchým způsobem vyřešené plnohodnotné napínáky hnacího řetězu.
|
V důsledku prodloužení zadní vidlice a zkrácení rámu, ubyl prostor na umístění zdroje energie modelu, takže akupack si musí z jednotlivých článků modelář vyrobit sám tak, aby se vešel do prostoru 78 x 54 x 40 mm před motorem.
|
Vzhledem k otřesům, kterým je model při jízdě terénem vystaven by si z mého pohledu zasloužil nějakou formu boxu, jako má původní model
|
Jak je ale patrné z obrázku, je akupack volně uložený a vzepřený o vymezovací válečky, kde je z mého pohledu mechanicky enormně namáhaný.
Nedokáži se ubránit vzpomínce na své dětství a bolest svého zadku při delší jízdě na “štangli” - rámu kola:-D.
|
Typickou ukázkou prostého převedení téže konstrukce je transformace jednoduchého mechanismu řízení původního modelu, kdy servo prostřednictvím tahové pružiny překlápí páku, která prostřednictvím čepu natáčí přední vidlici do požadované polohy - viz. obrázek napravo) na mechanismus konstrukčně složitější, byť mechanicky odolnější, ale zachovávající tentýž princip (páka serva prostřednictvím tlakových pružin a táhla ovládá páku, která opět prostřednictvím čepu natáčí přední vidlici do požadované polohy - viz. obrázky dole), takže oba modely jsou kromě jízdy trávníkem, který tlumí rozkmit předního kola, stejně směrově nestabilní. |
Přitom tento problém v obou případech řeší jednoduchý tlumič řízení, který na hladkých površích působí na model stejně jako hustý trávník, takže pak lze model bez problému ovládat i na rovném asfaltu.
|
|
Sečteno a podtrženo:
- pokud jste stejně “potrefení” jako já, tj. kombinace jedné stopy a jízdy v terénu vás hladí po duši, pak není co řešit (kromě toho, jak dát dohromady potřebnou sumu na pořízení modelu);
- stavba tohoto modelu není určena pro začínající modeláře (nic ale nebrání tomu nechat si model sestavit zkušenějším kolegou);
- robustní, až bytelná konstrukce modelu dává příslib jeho dostatečné životnosti i při náročném provozu v terénu. Slabým místem se ukazuje převod u motoru, který je vystaven ve zvýšené míře nečistotám, a především prach ničí jeho ozubení abrazí;
- modelu k plynulé jízdě nejlépe vyhovuje plocha s hustým krátkým trávníkem na povrchu;
- doporučuji dodatečně vybavit přední vidlici tlumičem, pak model i přes svou značnou velikost vystačí s relativně malým prostorem. Každopádně jízda po offroadové dráze pro modely buggy v měřítku 1/8 přináší s RC modelem motokrosového speciálu ARx-540 ty nejvzrušivější zážitky. Dovedu si představit souboj těchto RC modelů motocyklů jako příjemný doplněk takového závodu.
|
|
A na závěr ještě pár žánrových obrázků z krátkého poježdění si na rozběžišti skoku vysokého čelákovického sportovního stadionu:-)
|
|
|
|
|
|
23.7.2008