K následující úvaze mě přiměla patová diskuze mého kamaráda s naším spolužákem, který hájí tezi, že chodit k volbám nemá smysl, protože člověk tím nic stejně neovlivní.
Rád bych se tu pokusil přesvědčit (byť jejich postoj plně respektuji) ty, kteří o svém postoji nechodit k volbám zatím nepřemýšleli, aby tento svůj postoj po zralé úvaze změnili a k volbám přeci jen zašli :-)
|
V knize mého oblíbence Dr. Koukolíka (a Dr. Drtilové) “Vzpoura deprivantů” (viz. POZNÁMKA) se říká jednoznačně - deprivanti odjakživa (viz. Machiavelli „Vladař“) spoléhají na zábrany, ev. rezignaci slušných lidí :-(
Je zajímavé, že řada z lidí, kteří nechtějí jít k volbám, k nim nechtějí jít, přestože podobně jako náš spolužák, který je geolog, ve své profesi pracují se statistikou.
A volby vlastně nic jiného než jistá forma statistiky nejsou.
Nejdu-li k volbám, pak jsem svůj hlas daroval stranám v poměru konečného výsledku voleb. Kdežto, když k volbám jdu, pak přestože to vypadá, že jsem výsledek voleb neovlivnil, může to být právě můj hlas, který se stane onou pověstnou poslední kapkou, díky které přeteče pohár :-)
Je to tak trošku jako s desetníkem (blahé paměti), který když nám obchodník nevrátil, pak byl mezi námi málokdo, kdo by nad tím nemávnul rukou, ale který když nám chyběl, pak v podstatě neexistoval obchodník, který by nám námi vytouženou věc prodal :-D
A jakkoli jsem nadšený hnutím Defenestrace 2010, je mi jasné, že téměř všichni, kdož jsou na kandidátce na nevolitelných místech, nepočítají s tím, že budou zvoleni a buď se z toho vyvléknou veřejně (jako kdysi např. Jana Hlaváčová, která se „národu“ omluvila prostřednictvím televizní obrazovky) nebo potichu.
Pro mě z toho pro tyto volby vyplývá jediné resumé - nevolit žádnou z velkých stran (nelíbí se mi představa v případě výrazného vítězství kterékoli z nich, jak by narostla na můj vkus již teď přílišná samolibá arogance jejich lídrů, pohrdající odlišným názorem nás, jejich voličů). Tudíž dám hlas některé z malých stran, která má šanci přehoupnout se přes potřebných 5%, ale zakroužkuji poslední 4 (nebo předposlední 4 - to podle toho, zda půjdu volit v pátek nebo v sobotu), abych s ostatními vyslal politikům signál, že by měli na voliče přeci jenom brát poněkud větší zřetel, než jako doposud :-)
POZNÁMKA
Tak jak tomu rozumím já, jsou deprivanti lidé, kterým v určitých okamžicích a situacích chybí soucit a ohleduplnost, takže tam, kde činy slušného člověka zastaví soucit a ohled na ty, kterým by svým činem, či činěním ublížil, tam deprivant pokračuje v klidu dál… :-(
Právě František Koukolík a Jana Drtilová tyto lidi pojmenovali “deprivanti” a napsali o tom velice zajímavou knížku “Vzpoura deprivantů“, která je bohužel v současnosti dostupná jen v některé z veřejných knihoven.
Nicméně ten, komu se ji nechce shánět nebo číst, si může na stránkách Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně vyhledat video nebo audiozáznam přednášky Dr. Koukolíka.
Jen tak na okraj: typickými deprivanty byli např. Stalin a Hitler. Zvláště u toho druhého si lidstvo nepřestává klást otázku jak mohl tak kulturní národ umožnit tuto regionální vzpouru deprivantů, která málem přerostla ve vzpouru celosvětovou. Jsem přesvědčený, že právě zábrany a rezignace slušných lidí na tom měly dominantní podíl. Z úhlu pohledu nedávného válečného konfliktu ve státech bývalé Jugoslávie, nelze si než smutně povzdechnout nad tím, kolik lidského utrpení by se ušetřilo, kdyby někdo zastavil Hitlera a jeho přívržence dříve, než začali expandovat za hranice Německa…
|
27.4.2010