Tak jsem zase objevil Ameriku a tak s ní spěchám za čerstva na web:-)
Nepodařilo se mi po zimní odstávce nastartovat motor motorové kosy, a tak jsem se pustil do hledání a odstraňování příčiny.
Předesílám, že jsem odchovancem strojů Jawy Pionýr, Trabanta a Škody 120 s motory i karburátory jednoduchými jak kávomlýnek. A tak, když jsem zjistil, že přeze všechnu moji snahu motor nastartovat je svíčka stále suchá, usoudil jsem, že je pravděpodobně ucpaná tryska v karburátoru a vydal se jí hledat:-D
Přiznám se, že mě poněkud zaskočil tvar karburátoru v podobě kompaktní kovové kostky, po rozebrání plné kanálků a podivně tvarovaných plastových planžetek… A tak když jsem profoukl co se dalo a motor nenaskočil, ani svíčka nezvlhla, svěřil jsem ho odborníkům…
Ti mi běžící motor se smíchem vrátili, nic za “opravu” nechtěli a ještě mi poradili, jak mám postupovat příště, až se s motorem ocitnu ve stejné situaci.
|
Motory motorových kos, křovinořezů a motorových pil, vzhledem k tomu, že u nich není možné zachovat vodorovnou polohu (aby plovák v plovákové komoře mohl plnit svou funkci), jsou vybaveny leteckým membránovým karburátorem. A zatímco u plovákového karburátoru dávkuje palivo z nádrže gravitace prostřednictvím plováku, u membránového karburátoru dávkuje palivo podtlak ve válci prostřednictvím membrán.
Je-li ale motor, resp. píst i válec, po delší odstávce zcela suchý, nedokáže vytvořit potřebný podtlak - chybí totiž mezi pístem a válcem vrstva oleje, který funguje nejenom jako mazadlo, ale také jako těsnění.
Postup oživení motoru je tedy následující:
- Nejprve vyšroubujeme svíčku;
- do prostoru válce vstříkneme (např. pomocí injekční stříkačky) cca 1 cm3 paliva
- prstem ucpeme otvor svíčky a několikrát protočíme motor tahovým startérem, aby palivo proniklo do celého prostoru válce;
- vrátíme svíčku na své místo
- a motor nastartujeme tak, jak jsme zvyklí
|
16.6.2008