První dojmy


z RC modelu
Traxxas Summit VXL

 
 
 
Mám-li definovat svůj vztah k modelům na bázi uspořádání podvozku TRAXXAS REVO, pak je to láska na první pohled. Jakmile jsem na internetu zahlédl první video s tímto modelem, jak se ladně nese nad cestou-necestou, bylo mi jasné, že bez něj nemohu být. Zvláště pak, co se objevila jeho varianta v podobě model SUMIT, netoužil jsem po jiném modelu více :-)
 
Od jeho pořízení mě ale odrazovaly dvě nepříjemné nevýhody, a to, že je z mého pohledu příliš rozměrný a jeho pořizovací cena není z nejnižších. Tyto nevýhody ale nemá jeho “půlená” verze TRAXXAS SUMMIT VXL jehož cena je oproti většímu “bráškovi” jen o trošku větší než poloviční a s jeho rozměry je to podobné, přičemž za to platí pro mě přijatelnými ústupky. A tak, jak jen to bylo možné, model jsem si pořídil :-)
 
 

Když jsme u těch rozměrů, byť ho výrobce deklaruje v měřítku 1/16, v porovnání s modely jiných výrobců odpovídají (především rozvorem 214mm) modelům v měřítku 1/12, resp. modelům v měřítku 1/10 se zkráceným podvozkem. Na obrázku vpravo máte možnost porovnat zleva doprava podvozek Taxxas Summitt VXL, Mini Inferno (1/16) a ZK2 (1/18).

 
S tím souvisí i můj absolutně první zážitek s modelem. Na šestnáctinu relativně velká krabice dávala tušit, že její vnitřní prostor bude vyplněný, jak je to obvyklé, několika samostatnými krabicemi s modelem a příslušenstvím. Opak je však pravdou – celý vnitřní průřez krabice vyplňuje model a jen nepatrnou část z její délky zabírá box z pěněného polystyrénu, ve kterém je ukrytý vysílač dálkového ovládání a jednoduchá dobíječka napájecího akumulátoru modelu.

 
Samotný akumulátor je pak vložen do zataveného polyetylenového sáčku, který ještě obsahuje katalog výrobků TRAXXAS, návod k použití, „rozsyp“ modelu, samolepící obtisky a základní nářadí (imbusové klíče #1,5, #2 a #2,5mm a klasický modelářský křížový nástrčný klíč) a jen vyplňuje volný prostor kolem modelu.

 
Hned po vyjmutí modelu z přepravní krabice je ale prvotní pocit z na „šestnáctinu“ přílišné mohutnosti přebit uchvácením z dokonalého řemeslného provedení modelu - ten skutečně vypadá stejně líbivě jako na propagačních fotografiích :-)
 
Lehký, ale přitom, bytelný a tuhý rám modelu tvoří skořepinový výlisek z plastového kompozitu…

 
… jehož integrální součástí jsou i symetricky umístěné 2 odvětrané (viz. dvě “kapličky” před a za vodotěsnou schránkou přijímače), jednoduše uzavíratelné boxy pro umístění akumulátorů…

 
… pokud si pořídíte druhý šestičlánkový NiMh akumulátor, elektronika modelu je umožňuje spojit do série a učinit tak z modelu “sprintera” s neuvěřitelnou akcelerací.

 
Podobně symetrické uspořádání mají i prostory pro umístění serva řízení - v případě extrémního provozu je lze snadno zdvojit.
 

 
Základním principem uspořádání podvozku TRAXXAS REVO je vodorovné umístění pružících jednotek rovnoběžně s podélnou osou modelu. Na ně pak jsou síly vznikající v důsledku pohybu ramen náprav přenášeny pomocí táhla a vahadla.

A tak nejenom naladěním pružících jednotek (optimální kombinace tuhosti použité pružiny, jejího předpětí a hustota tlumícího oleje), ale především i různými poměry délek ramen vahadel (na obrázku je nalevo zadní vahadlo Revo a vpravo zadní vahadlo Summit) lze dokonale přizpůsobit chování podvozku účelu, ke kterému je předurčen, kdy např. podvozek zde popisovaného modelu úspěšně slouží jako moster, resp. crawler (Summit - obr. dole vlevo), stadium truck (E-Revo - obr. dole vpravo) short race truck (Slash 4×4) i rallye (Rally)!

 
Také vnější vzhled modelu je z mého pohledu dokonale vyvážený. Vyzařuje z něj odolnost, mohutnost a až agresivita, která je ale zároveň kompenzována jemnou elegancí - netuším, zda karoserii modelu Traxxas Summit posloužil za vzor nějaký skutečný automobil, každopádně její ušlechtilé tvary by jistě uchvátily nejednu z drobných, křehkých žen, které na silnicích velmi často sedlají mohutné offroady, kterými pak zabírají na můj vkus až příliš místa v už tak dost přecpaných ulicích našich měst. :-)

 
Ale nejenom vnějším vzhledem mě karoserie Summita VXL uchvátila - kombinace lexanu tloušťky 0,7mm zpevněného přišroubovaným houževnatým plastovým ochranným rámem dává záruku téměř absolutní nezničitelnosti! :-)
 

 
Oba Summity (VXL i jeho předloha) upoutají svou extrémní světlou výškou. Je to důsledek použití dlouhých vahadel a předpětí pružících jednotek tak, aby klidová poloha byla v horní části velkého zdvihu náprav. Připomínají tak např. slavné automobily naší historie, PRAGA V3S nebo TATRA 805 s jejich redukcemi v kolech. :-)
 

 
Výhodu (z mého pohledu) přijatelné mohutnosti (vnějších rozměrů) a přijatelné ceny (oproti původnímu Summitu) kompenzuje Summit VXL absencí jen (z mého pohledu! :-D) na dálku ovládané dvoustupňové převodovky, na dálku ovládaných uzávěrek diferenciálů a funkčního osvětlení. Jsem si samozřejmě vědomý, že právě tyhle vlastnosti činí “velkého” Summita, právě “Summitem”, ale (opět samozřejmě z mého pohledu! :-) ) jsou jen třešničkou na dortu jeho jízdních vlastností, které jsou vlastní i Summitu VXL a které jsou pro mě rozhodující :-)
 
Jedná se v podstatě jen o absenci “crawleřích” schopností, které ale Summit VXL umožňuje aktivovat relativně jednoduchou úpravou (ovšem za cenu, že model nebude možno současně provozovat jako monster truck):
 

  • dvoustupňová převodovka - modelář se musí rozhodnout, zda se bude věnovat rychlé jízdě nebo crawlingu a podle toho předem zvolit příslušnou kombinaci pastorku a hnacího kola, ev. příslušně vyladit nastavení vysílače dálkového ovládání (pokud jako já nahradí originální RC soupravu nějakou kvalitnější);
  • uzávěrky diferenciálů - Summit VXL má diferenciály plnitelné olejem, takže lze relativně snadno olejem vyšší hustoty zvýšit i jejich samosvornost. Ev. diferenciály vědomě mechanicky zablokovat;

Pokud pak jde o funkční osvětlení, což je věc, která mě “sbírá” nejméně, podvozek Summitu VXL má předpřipravené průhledné makety světel, takže stačí jen připevnit k nim svítivé diody:

  • vepředu
 

  • vzadu
 

 
Součástí dodávky je i jednoduchá RC souprava v pásmu 2,4GHz, takže uživatel nemusí přemýšlet o tom, zda jejím spuštěním nebude rušit provoz jiných modelů v okolí.
 
A i když není vysílač vybaven displejem a řadou pamětí, z mého pohledu nabízí to nejnutnější pro kompenzaci zbrklých rukou začínajícího RC modeláře. Tím je mechanický přepínač rozsahu páky ovládání rychlosti (50 na 50% nebo 70 na 30%), ale především točítko, kterým se nastavuje exponenciální funkce serva řízení. Pro nezasvěcené, tato funkce způsobuje, že čím blíže nulové poloze je úhel natočení volantu vysílače dálkového ovladače, tím menší je odezva serva řízení (viz. obrázek vpravo dole). A eliminuje tak nebezpečí neklidného průjezdu modelu po dráze v důsledku snahy začátečníka neadekvátně kompenzovat chybné natočení volantu vysílače dálkového ovládání.

 
Pokud nemá začátečník k dispozici tuto exponenciální funkci, bývá obvykle malá počáteční výchylka příčinou, že model po několika stále se zvětšujících výchylkách opačným směrem skončí nárazem do okraje dráhy.
 
Jediné, co vysílačům firmy TRAXXAS já osobně vyčítám, je to, že nepočítají s uživateli, kteří mají trochu větší ruku. Jednak ergonometricky mám problém s nasazením prstu do úchytu páky ovládání rychlosti modelu, takže mě po chvíli tento nepřirozeně zahnutý prst začne bolet. Navíc tento úchyt je příliš těsný pro můj ukazovák, takže do něj dostanu pouze jeho špičku.
 

I to byl důvod, proč jsem jako první zaměnil RC soupravu svou RC soupravou FUTABA 3PM, což popíši v samostatném příspěvku. Přijímač se do vodotěsné schránky vešel s dostatečnou vůlí, jen kontrolku má na jiném místě, než přijímač TRAXXAS, takže malý kruhový průhled do útrob schránky ztratil svou funkčnost.

Střídavý (bezuhlíkový) elektromotor Velineon ® 380 je bezsenzorový, takže mu nevadí voda v jeho útrobách.
 
Vodotěsný regulátor rychlosti Velineon ® 380 VXL-3m ESC nabízí, kromě nastavení pro akumulátory NiMh (až 12 článků) a LiPo (až 3 články), tři režimy provozu - začátečnický (50% vpřed i vzad a 100% intenzitu brzdění), standardní (100% vpřed i vzad a 100% intenzitu brzdění) a tzv. závodní, což je standard bez zpátečky.
 
Při prvním nasazení (ev. kdykoli vyměníte typ akumulátoru, tj. NiMh za LiPo a naopak) vyžaduje regulátor jednoduché nastavení mezních poloh páky ovládání rychlosti na vysílači dálkového ovládání.
 

Jakkoli mám v sobě z dob mládí vypěstovány zábrany vystavovat elektroniku vlhkosti, nedalo mi to, abych kvůli fotografování nevyzkoušel jízdu modelu na mokrém sněhu. :-)
 
Model dokázal během krátké chvilky napěchovat prostor pod karoserií sněhem, přesto bez problému vydržel jezdit tak dlouho, dokud pouhou jízdou (nikoli zkratem) nevybil postupně oba mé akumulátory, takže věřím, že videa na YouTube, kdy je model vhozen do hluboké vody a bez poškození funguje jako ponorka, nejsou nijak uměle zaranžovaná.
 

Také jízdní vlastnosti modelu ideálně naplňují mou představu o jízdních vlastnostech modelu, takových, které mě dokáží dokonale hladit po duši :-)
 
Modelu je v podstatě lhostejné, jaké překážky právě zdolává - zda pokličky hustě rozeseté v prudké zatáčce nebo se mu do cesty postaví zvýšený mantinel dráhy. Tělo modelu se jen plynule pohupuje nad dráhou, zatímco kola a ramena náprav neúnavně pulzují, jak to nepravidelný povrch dráhy po nich vyžaduje. Prostě nááááádhera! :-)
 

 

 
Sečteno a podtrženo:
 
Model Traxxas Summit VXL z mého pohledu svou schopností zdolávat téměř jakýkoli terén a téměř nulovou nutností údržby dokonale uspokojuje potřeby většiny současných RC auto modelářů, kteří podobně jako ostatní obyvatelé té bohatší části světa jsou stále více pohlcováni svými povinnostmi a na své koníčky mají stále méně času, kteří milují robustní offroady a pro které je “velký” Summit buď příliš velký nebo příliš drahý :-)
 
Jeho mechanické části i elektronika jsou vodotěsné, střídavý (bezuhlíkový) motor poskytuje modelu vysoký přebytek výkonu a především dokonale odpružený podvozek s velkým překřížením náprav umožňuje plnit (s přimhouřením jednoho oka :-D) jak funkci crawleru, tak funkčnost klasického monster trucku, zdolávajícího volný terén vysokou rychlostí.
 

 

2.1.2011

 
 
 
 


Co je nového u kamarádů:



  • Žádné novinky nejsou dostupné.