Instalace příčných stabilizátorů


na RC model KYOSHO Half8 - Mini Inferno 1/16

 
 
 
Model KYOSHO Mini Inferno prožívá své znovuvskříšení. I když je otázka, zda je na místě použití tak patetického výrazu, když o tento model zájem ze strany modelářské veřejnosti v podstatě neutuchal. A to i navzdory jeho nejedné nectnosti. Nebo, že by právě proto?! :-D
 
Troufám si tvrdit, že to, co byla NOKIA 5110 mezi mobilními telefony a VW Brouk mezi osobními automobily, to je Mini Inferno mezi offroadovými RC modely aut v měřítku 1/16, resp. 1/18. Nemohu nepřiznat, že i já jsem podlehl jeho kouzlu a než bych si koupil nějaký nový současný model v této kategorii, navzdory svému přesvědčení, když jsem si ho pořizoval, že do něj nebudu cpát žádný tuning, postupně nahrazuji odešlé části prvky vyráběnými firmou ATOMIC :-) A dokonce jsem ho teď vybavil příčnými stabilizátory, abych jimi alespoň částečně kompenzoval vyšší těžiště v důsledku použití mnou preferovaných LiFe akumulátorů, které se nevešly nikam níž, než na horní plato.
 
Jenomže…
 

Při jejich instalaci jsem narazil na absenci přehledného návodu, jak stabilizátor zkompletovat - pouze na webu výrobce jsem nalezl tenhle nic moc přehledný pidiobrázek.
 
Nabízím vám proto poněkud podrobnější popis, jak jsem postupoval, resp. k čemu jsem metodou pokus - omyl nakonec dospěl :-D
 


 

 
Koupí příčného stabilizátoru pro Mini Inferno si vlastně současně kupujete malý mechanický hlavolam :-D Protože z malého plastového pytlíčku vytřepete pár drobných součástek a je na vás, jednak je nepoztrácet a hlavně je poskládat do sebe tak, aby v konečném důsledku fungovaly tak, jak to od příčného stabilizátoru nápravy očekáváte! :-D
 
Já jsem tu změť “drobotiny” na obrázku již uspořádal tak, aby bylo víceméně patrné, co k čemu patří :-)
 
Základním prvkem je vytvarovaný kus pružinového drátu ve tvaru písmene širokého “u”. Sada obsahuje tyto prvky dva, o různé tuhosti.

 
Obvykle se postupuje tak, že na přední nápravu se instaluje příčný stabilizátor tužší a na zadní nápravu příčný stabilizátor měkčí. V mém případě je možné, že praxe ukáže, že i na zadní nápravu svého modelu budu muset použít tužší příčný stabilizátor, abych jím kompenzoval v zatáčkách vyšší odstředivé síly těžkých akumulátorů, které mám uloženy na horním platu téměř nad zadní nápravou.
 

Pohyb spodních ramen se na příčný stabilizátor přenáší pomocí táhel. Jejich součástí jsou kulové klouby:

  • dole kulička s dírou, kterou prochází dlouhý šroub, kterým se táhlo připevní k ramenu a který je součástí dodávky;
  • nahoře kulový čep, kterým prochází drát stabilizátoru, který je v čepu zafixován menším “červíkem”
 
Kulový čep je vždy směrován dovnitř modelu (na horním obrázku je přední náprava a na dolním náprava zadní)

Nějakou chvilku mi trvalo, než jsem přišel na to, kam patří delší “červíky”.
 
Když jsem na to přišel, usoudil jsem, že mé tápání neomlouvá ani fakt, že na pidiobrázku ATOMICu nejsou vidět :-D
 
Jejich místo je v prostředních otvorech třmenů, kterými jsou dráty příčného stabilizátoru přichyceny k podvozku modelu (viz. šipky na obrázku napravo).


 
 
POZOR!
 
Aby příčný stabilizátor mohl plnit svou funkci, je nezbytné, aby se drát příčného stabilizátoru v místě uchycení k podvozku (pod třmeny) volně otáčel!
 

Znamená to, že dlouhé “červíky” je třeba do třmenů zašroubovat tak, aby se drát příčného stabilizátoru pod třmeny neviklal, ale zároveň se volně otáčel.
 
Ideální je při montáži odpojit pružící jednotky - pokud zvednete jedno z ramen nápravy, příčný stabilizátor musí sám zvednout rameno druhé!
 
Pokud drát stabilizátoru zafixujete napevno, degradujete příčný stabilizátor na obyčejnou pružinu! :-)
 

A nakonec ještě jedno doporučení - nezapomeňte chemicky zajistit (např. přípravkem LOCTITE) ty závitové spoje, kde je šroub zašroubován do kovového protikusu (kulový čep, tuningové spodní rameno). Pokud byste tak neučinili, otřesy v důsledku jízdy modelu by tyto šrouby rychle uvolnily a hrozila by tak jejich ztráta!
 

 

4.2.2011


Co je nového u kamarádů:



  • Žádné novinky nejsou dostupné.