Špičkový tuning RC modelu motocyklu
KYOSHO Honda NSR 500 téměř zadarmo
 
 
 
V dobách mé prenatální modelařiny spočívala "modelařina" především v tom, model vyrobit, a to tak, že vlastníma rukama a vlastními nápady (nebo alespoň podle plánku). Samotné ježdění (nebo spíše létání) bylo jen jakousi třešničkou na dortě. Už tenkrát sice existovali lidé, kteří si mohli koupit fortel druhých, takže si jezdili (létali) s modely, které jim postavil někdo jiný, ale bývala to výjimka a my, "skuteční" modeláři, jsme jimi pohrdali (i když jsme jim my, méně zruční:-D, tak trošku záviděli). "Skutečný" modelář tehdy vlastně byl jakousi podmnožinou "kutila obecného".

Vždy pookřeji, když narazím na modeláře, kteří mi evokují mé mládí - proto mě těší spolupráce s webem MO-NA-KO, a (nejen) proto tak rád navštěvuji web RC MODEL TRUCKTRIAL a přímo miluji LIAZ "Dakar".

Mé srdce se zatetelilo, když jsem na Masters.cz narazil, tak trochu se závistí, že mi není "dáno", na návod, který vám tu se svolením autora předkládám.

Oproti originálu (1.část, 2.část) je tato verze doplněna o fotografie konkrétního umístění diod a zapojení kabelů.
 
 
Dne 11. 9. 2005 jsem se stal majitelem motorky na dálkové ovládání (dále jen RC motorka). Nejedná se samozřejmě o nový kousek, ale bylo o něj dobře postaráno, takže jsem do toho šel. Navíc to byl pouze výměnný obchod: motorka s kompletním vybavením tj. regulátor TMM-řady 10, mikroservo Hitech, přijímač Hitech. Bez vysílače. Já poskytnul obutí a náhradní díly zcela nové na straně druhé na RC model 1/10.

Model je v měřítku 1:8 od firmy Kyosho a mnozí už se s ním určitě setkali. Je to základ, pouze v kuličkových ložiskách a se základním motorem. Ale i s tímto se dá velice dobře jezdit. Dá se pořídit tuning (např. kovové převody, silnější 300ka motorek atp.) Pak se v tom dá utopit spousta peněz. Ale o tomto já neuvažuji.

Měl jsem trochu strach, zda to budu umět řídit. Ale byl jsem mile překvapen, že po krátké chvíli jsem pochopil princip gyroskopického efektu a po dvou dnech motorku zvládám docela dobře.

Ale protože to nemůže být řadová motorka Honda NSR 500, tak jsem ji místo drahého tuningu vybavil světly a hurá na večerní jízdy - když už se tak brzy stmívá.

 
 
K tomu postačily dvě diody ...
PB223301.jpg 
... bílá, průměr 5mm
PB223298.jpg 
... červená 3 mm ...
... a dva odpory hodnot 70 ohmů. Ty se připájely na plus anodu diod, aby nedošlo k přetížení a jejich spálení ...
PB223302.jpg PB223299.jpg
... potom jen vybrat vhodný kabel s koncovkou na připojení baterií do slotu v přijímači a bylo hotovo.
 
Potom jsem se rozhodl kromě toho, že jsem motorku opatřil světly, udělat jí celkovou generálku. Šlo o to, že plasty byly na mnoha místech už odřené a tak jsem zapřemýšlel a rozhodl se udělat generálku celého stroje.
Takže jsem se pustil do práce. Nejprve jsem rozebral do šroubku všechny plastové díly. Ty jsou k základnímu rámu motorky přichyceny maximálně dvěma šrouby. Tudíž čelo motorky, přední a zadní blatník byla pohoda. 2282838_IMG.jpg
Největší oříšek bylo nádrž, sedlo a zadní část motorky, která je jeden celek. 2282837_IMG.jpg
Bylo nutné odmontovat pilota, kterého jsem mimo jiné také celého "rozložil", takže vypadal jak po amputaci všech končetin. jezdec.gif
 
Ale nakonec se vše zdařilo a já měl vše připravené k lakování. Jako základní barvu jsem zvolil modrou metalízu a na jezdce tmavě modrou barvu se žlutou kombinací. Původní barvu jsem dostal z plastu celkem lehce a to za pomocí ředidla S6006. Takže po odbarvení původního nástřiku jsem díly pořádně odmastil a počal se stříkáním novou barvou. Vždy první nástřik tenkou vrstvou a potom křížově další 2 vrstvy...
... potom jsem nástřik pojistil vrstvou bezbarvého laku - kvůli odolnosti. Nalepil samolepky a potom pomalu smontoval díly zpět. Dopřál jsem si i nové převody, takže stroj teď jede celkem kultivovaně a potichu.

Nakonec jsem vyrazil na první večerní jízdu v Brně u Globusu. Byl jsem mile překvapen, jak jsem dobře viděl na stroj ze všech pozic a měl jsem minimum pádů. Navíc - pokud to položím na ochranný rám, nedojde k odření žádné částí motorky. Ale na závodě už to bude asi jiné. Ale pro rekreační ježdění je to naprosto v pohodě.

Co více dodat. RC motorky zatím nejsou moc rozšířené, přitom cena stavebnice je cca 2090 Kč. Ale pravda bez ničeho. Nicméně pokud se dokoupí to základní, nevyjde to až tak draho. A provoz je velmi podle slov člověka, od kterého model mám - levný. A věřím tomu.

Jinak s tímto modelem se dá účastnit závodu motorek 1:8 při Kyosho Cupu. Takže uvidíme, zda se odvážím na trať.

Autor článku: Igor Vlahovič
 
 
Sečteno a podtrženo:

Jsem rád, že jsem narazil na tento článek a že jsem díky němu objevil web jeho autora TRF414M s pro mě velice inspirativní částí "Tipy a rady" (např. popis postupu, jak seřídit přední světlomety modelu mě přímo okouzlil).

A i když "tuším":-D, že v sobě těžko najdu touhu po pracné, byť nádherné, zde uvedené povrchové úpravě, potřebu "dopřát" své motorčičce kvalitní osvětlení cítím velmi intenzivně:-)
 

HOME

zpět