TeamLosi Micro-T Stadium Truck RTR (LOSB0230)
Trvalá nebezpečí pro "Losinku"
 
 
Provoz modelu s sebou přináší řadu problémů. Některé lze odstranit, jako je např. náhrada plastových kluzných ložisek ložisky kuličkovými, nebo vyztužení antény.

V tomto příspěvku bych se ale rád zmínil o nebezpečích, kterým je model vystaven trvale a se kterými je proto třeba neustále počítat.
 
 
Dá se říci, že tím hlavním nebezpečím pro "Losinku" je vlastně ona sama, resp. to, co je pro uživatele její předností, tj. její malé rozměry, které bych v tomto případě nazval titěrností:-)
 .
Ta s sebou nese především vysokou pravděpodobnost ztráty připevňovacích prvků modelu, které jsou ještě titěrnější.

Nejčastěji je snímána z modelu karoserie, která je k němu připevněna klasicky, prostřednictvím drátěných sponek.

Výrobce s tím počítal a s modelem dodává 2 náhradní spony.
spojler.jpg
Především při snímání spon, je jejích pružnost a tvar předurčují k tomu, aby z modelu doslova vystřelily.

Velmi brzy se mi jedna ze spon po jednom z "výstřelů" definitivně ztratila, takže jsem se začal, vzhledem k četnosti "výstřelů", obávat, že během chvíle nebudu mít karoserii k modelu čím připevňovat. Nakonec jsem to vyřešil tím, že jsem spony z modelu snímal pomocí pinzety.

Na doporučení kamaráda teď používám tuto úpravu spon.
 
spona_4.jpg
spona_3.jpg spona_1.jpg
 
Pinzetu jsem začal používat i při uchycování přední spony, která se jinak na přední, šikmý čep obtížně nasazuje.

Nejprve jsem to řešil "podfukem", tj. nasazoval sponu zepředu, ale ta svým koncem mechanicky poškozovala "čelní sklo" a byla jen otázka času, kdy v něm prodře otvor.

Teď tedy sponu pomocí pinzety páčím a nadzvedávám tak, aby při tlaku prstem na oko spony, ta proklouzla bez zadrhnutí oválným otvorem v čepu.
spona_2.jpg
Dalším trvalým nebezpečím pro model, pramenící z jeho titěrnosti, jsou drobná vlákna a chlupy, kterých by si větší model "nevšiml", ale které se "Losince" nabalují jak na hnací hřídele ("psí kosti"), tak na osy hnacích kol zadní nápravy, které dokáží až zablokovat.

Jediná šance, jak model opět zprovoznit, je sejmout hnací kola z hřídelí a odstranit nabalené nečistoty.
chlupy_1.jpg
chlupy_2.jpg chlupy_3.jpg
Kola (přední i zadní) jsou na hřídelích zajištěna pružnými pojistkami, tzv. "ségrovkami". Ty jsou ještě titěrnější, než spony k uchycení karosérie a, oproti nim, "vystřelují" do větších dálek. S tím ale již výrobce nepočítá a nenabízí náhradní. Když jsem tedy jednu z pojistek definitivně ztratil, pořídil jsem si náhradu, vyráběnou dle tuzemských norem, takže jsou rozměrnější.

Naštěstí je to záležitost jenom estetická, takže na funkčnost to nemá vliv.
segrovka_1.jpg
segrovka_2.jpg segrovka_3.jpg
Neméně titěrné jsou šrouby, kterými jsou k sobě přichyceny jednotlivé prvky podvozku modelu. Naštěstí "nevystřelují", ale i tak je pravděpodobnost jejich ztráty velmi vysoká a nelze je nahradit ničím jiným, než originály. Doporučuji tedy zakoupit si sadu náhradních šroubků.
Při práci s nimi je vhodné používat mírně zmagnetovaný šroubovák a především dodržovat zásady práce se samořeznými šrouby, z nichž nejdůležitější je respektovat již vyřízlý závit, tj. nevyřezávat při každém šroubování závit nový. Já to dělám tak, že šroub nasadím a nejprve s ním "couvám". V okamžiku, kdy "zacvakne" do původního závitu, začnu ho teprve zašroubovávat.
sroubek.jpg
kocici_nebezpeci_01.jpg Posledním z trvale číhajících nebezpečí na model jsou domácí zvířata, která jsou jím absolutně fascinována:-)

Např. naše kočky "Losinku" považují za nevyzpytatelnou myš, a tak jakékoli její delší zastavení využijí, po VELMI opatrném přiblížení se k ní, k jejímu okusování :-D
kocici_nebezpeci_02.jpg kocici_nebezpeci_03.jpg
 
 
Sečteno a podtrženo:

doporučuji dodržovat několik následujících zásad:

  • spony k přichycení karoserie snímat pomocí pinzety;
  • přední sponu nasazovat směrem dopředu. Vhodné je použít při nasazování pinzetu;
  • počítat s tím, že na hnací hřídele se občas nabalí vlákna, vlasy a chlupy z povrchu, po kterém model jezdí. Ty je třeba odstranit při sejmutých hnacích kolech;
  • je rozumné, co nejdříve si opatřit náhradní pojistky ("ségrovky"), kterými jsou kola na hřídelích zajištěna;
  • je rozumné, co nejdříve si opatřit sadu náhradních šroubků;
  • při manipulaci se šroubky používat mírně zmagnetovaný šroubovák;
  • při manipulaci se šroubky dodržovat zásady práce se samořeznými šrouby, především pak respektovat již vyřízlý závit;
  • chránit model před domácími zvířaty.

 
14.1.2007
 

HOME

zpět