Základy RC automodelařiny
2. Volba pohonu
 
 
 
Snažím se na tomto webu shromažďovat a publikovat informace pro začátečníky - většinou své zkušenosti, ale občas i informace jiných autorů, které bych sám lépe napsat nedokázal.

Při prohlídce nově koncipovaného webu modelářské prodejny MIPA, jsem objevil v sekci "TECHNIKA" vynikajícího "průvodce" RC modeláře, které podle podkladů společnosti Kyosho zpracoval pan Jaromír Valášek.

Se svolením autora tu uvádím části týkající se automodelařiny.
 
 
Pro modely aut v měřítcích do 1:8 se používají dva systémy pohonu. Záleží na každém modeláři, aby si sám určil co je jemu srdci bližší a více mu vyhovuje. Pochopitelně každý systém má své klady a zápory. O těch si řekneme více v jednotlivých článcích.


Modely s elektromotorem

Většina lidí si myslí, že pohon pouze elektrickou energií je jednodušší a hlavně finančně výrazně méně náročný. Pravda je to však jen částečně. Rekreační modely s elektromotorem jsou v pořízení skutečně levnější, než srovnatelné s motorem spalovacím a pro jejich provoz postačují baterie, které se opětovně nabíjí a odpadá tudíž investice do paliva. Ovšem jakkoliv se modelář začně věnovat jízdě s elektromodelem na závodní úrovni, je třeba počítat s investicí do kvalitního nabíječe a zároveň zjistí, že životnost baterií v závodním rytmu se výrazně zkrátí. A pochopitelně závodní motory a regulátory jsou cenově výrazně jinde, než pro rekreační modely. Tím se rozdíl smazává a obecně lze říct, že kupříkladu kategorie 1:10 on road je s elektromodelem finančně náročnější než se spalovákem. Je však nutné si přiznat, že má, alespoň u nás, výrazně vyšší prestiž.

Ještě ve velmi nedávné minulosti se používaly výhradně motory stejnosměrné, který vidíte v řezu na obrázku. V průběhu roku 2004 a 2005 je pomalu začaly vytlačovat motory střídavé, které mají výrazně vyšší výkon při zachování spotřeby energie a navíc díky jejich konstrukci odpadá udržba kolektoru a obroušených uhlíků. Proč se střídavé motory do modelů aut prosadily až teď, když modely letadel je používají již velmi dlouho? Problémem bylo vyřešení pozvolného nástupu motoru od nejnižších otáček. Zatímco u letadel tento fakt nijak nevadí, u aut bylo nezbytně nutné umožnit plynulý nárůst otáček hned s prvním pootočením motoru.



Potřebné příslušenství:

U pohonu elektromotorem se používá elektronický regulátor, který na základě povelu od příjímače nastavuje otáčky elektromotoru. Liší se samozřejmě možnostmi nastavení, některé umožňují modelu couvat, některé mají propracovaný systém brždění a couvaní. Ideální je samozřejmě regulátor plně nastavitelný a především vhodný pro konkrétní typ modelu. Je samozřejmé, že pro závodní okruhovou desetinu je vhodný jiný regulátor, než pro maketový model tahače. Základním rysem stejnosměrných - dosud hojně užívaných regulátorů - je počet závitů, které může motor mít, aniž by se regulátor přetěžoval. Pochopitelně nadměrné zatížení může vést až k jeho zničení.

Neméně důležitou součástí elektroinstalace je pohonný akumulátor. Obecně se pro pohon větších modelů používají šestičlánky seřazené do dvou sloupců po třech článcích a zatavené ve folii. Bohužel právě toto uspořádání znemožňuje vyrovnávání každého článku zvlášť. Proto se u vysoko výkonných sad používá uspořádání "vedle sebe" ve kterém je přístup k pólům každého článku a tím pádem je možné baterie samostatně vybíjet a případné nesrovnalosti v napětí jednotlivých článků srovnat. Pro malé modely se pak používájí sady uspořádané především podle prostorových možností modelu. Nezřídka se dnes začínají prosazovaz baterie Lithio Polymerové (značené Li-Pol) které mají pro stejné napětí a kapacitu výrazně menší rozměry a především hmotnost.

Co na sadě článků znamená 7,2V a 2400mAh?

Použili jsme označení napětí šestičlánkové sady s dnes už spíše nižší kapacitou. 7,2V (Volt) je napětí které lze změřit na konektoru celé baterie. Je to součet napětí jednotlivých článků - každý má napětí 1,2V - násobeno šesti je 7,2V. 2400 mAh - je kapacita baterie - měří se v Amperhodinach - dalo by se tedy sadu označit i 2,4Ah. Z historických důvodů se však stále používá předpona mili dělící kapacitu na tisíciny.

Kapacita by se dala nejlépe vysvětlit jako výdrž. Mám-li tuto baterii a zatížím ji 2,4A odběrem, bude schopna napájet zařízení po dobu jedné hodiny (pochopitelně v ideálních podmínkách a při plném nabití) Pokud budu mít stejnou sadu, ovšem s dnes běžně dostupnou kapacitou 4200mAh mohu stejné zařízení napájet až hodinu a třičtvtě. Nedosahnu však vyššího výkonu, protože napětí obou sad je shodné.

Nezbytně nutným vybavením pro každý provoz modelu s elektromotorem je nabíječ. Ale opravdu nabíječ. Tedy zařízení, které akumulátory nejen nabije, ale hlavně je nabije nastavitelným proudem a zároveň je umí vybít a naformovat. O údržbě akumulátorů bylo napsáno již hodně a rozhodně jsou to informace nad rámec našeho stručného průvodce RC světem.


Modely se spalovacím motorem se žhavicí svíčkou

Do měřítka 1:6 a 1:5, kde jsou používány motory klasické dvoutatktní koncepce se zážehovou svíčkou, se v modelech používají motory se žhavicí svíčkou. Výhodou motorů je vysoký výkon při kompaktních rozměrech, který je umožněn vysokými otáčkami. Nevýhodou je nutnost používání dražšího speciálního paliva, které je směsí metylalkoholu, oleje (ricinového, nebo syntetického) a nitromethanu.

Mezi začínajícími modeláři se nezřídka udržuje naprosto chybný názor, že motor se žhavicí svíčkou je nespolehlivý, náročný na údržbu a především na seřízení. Není to pravda a při správném zacházení motor dobře startuje, udržuje volnoběžné otáčky a letí ochotně do otáček vysokých. Velmi důležité je především správná údržba vzduchového filtru a první záběh motoru. Pochopitelně je důležité mít karburátor správně nastavený, ovšem v našem zběžném seznámení s RC technikou nemůžeme speciálním záležitostem jednotlivých typů věnovat tolik prostoru.
 
 
Pozn. autora tohoto webu: Snažím se problematice malých modelářských spalovacích motorů z hlediska začínajícího rekreačního automodeláře věnovat systematicky (viz. menu vlevo). Těm, koho tato problematika zajímá, doporučuji přečíst si úvodem co se děje v motoru
 

Potřebné příslušenství:

Na obrázku je vidět klasická žhavicí svíčka. Je dobré mít vždy jednu v zásobě, protože se může stát, že se její vlákno přepálí a bez záložní svíčky je po jízdě.

Velmi často diskutovaným tématem je, jakou svíčku použít s ohledem na počasí, tlak vzduchu atd... Objektivní a seriozní článek na toto téma by zabral klidně několik stránek A4. Bohužel my nemáme pro tyto věci prostor.

Obecně lze říci, že pro palivo s nitromethanem se používají svíčky s označením 5 až 8. S ohledem na obsah motoru dáváme v chladnějším počasí nižší číslo a při teplejším počasí vyšší.

Samozřejmě je nezbytně nutné mít správně nabité žhavítko a zřejmě se při provozu modelu se spalovacím motorem neobejdete bez klíče na svíčku a tankovací lahve. Přece jen se z pětilitrového kanystru palivo do cca 30mm hrdla nádrže špatně nalévá.
 
 
Na základě svých osobních zkušeností doporučuji začínat RTR elektrou.

V další části se dozvíte základní informace o RC (radio control) dálkovém ovládání modelů.

Pokud vás zajímají informace i o RC modelech letadel, vrtulníků, plachetnic a lodí, navštivte web modelářské prodejny MIPA, sekci "TECHNIKA" - "RC průvodce".
 
8.4.2007
 

HOME

zpět