Stanete-li se jako cyklista uživatelem pomocného spalovacího motoru (tedy nejenom přívěsu CRAB), odsoudíte se de facto k jízdnímu osamění:
- klasičtí cyklisté vámi jednak budou pohrdat, ale především vám nebudou stačit:-D;
- pro motocyklisty budete zase příliš pomalí, takže ty byste při společné vyjížďce naopak zdržovali;
- snad jen s vlastníky skútrů s motory o objemu 50ccm byste byli schopni jakž takž udržovat jejich tempo.
|
Pokud vám, stejně jako mně, ale tato jízdní samota nevadí a jste jako já vyznavači jízdy jednou stopou, lhostejno zda na moto-, nebo na bicyklu, pak vám (tedy především přívěs CRAB - v mém případě jsem zvolil dražší dvourychlostní variantu T4P) nabízí neskutečně vzrušující kombinaci obou těchto dopravních prostředků, tj. dopřeje vám při docela slušném jízdním průměru (v mém případě se po hodině jízdy, se spalovacím motorem Honda přívěsu CRAB o objemu pouhých 35 ccm vrčícím za mými zády, ocitám se svým lehokolovým multihybridem na bázi AZUB MAX ve vzdálenosti cca 33 km od výchozího bodu), jak radost z fyzické námahy (odpovídající fyzické námaze při jízdě z kopců, po rovině a ev. do mírných kopců), kterou si ale můžete dávkovat dle své momentální chuti a fyzické kondice. U mě to znamená, že za hodinu (což je výše zmíněných cca 33km) bych bez dopomoci při stejné námaze ujel na trati bez strmých kopců cca 10 až 15km :-)
Neméně důležité je, že spalovací motor přívěsu CRAB jeho uživatele zbavuje obav z docházejících sil jak při jízdě do dlouhých táhlých kopců, tak především z občasné, ale pro cyklistu o to nepříjemnější jízdy v nevyzpytatelně neustávajícím protivětru, který dokáže i z klesajícího profilu silnice udělat strmý kopec s vrcholem v nedohlednu :-)
V mém případě mi pak spalovací motor přívěsu CRAB nabízí navíc uklidňující jistotu, že dojedu i v situaci, kdy mě zradí mé tělo - např. mé koleno pravé nohy dokáže fungovat cca hodinu, pak mu musím dát odpočinout, tj. z počátku tím, že šlape stále více levá noha, ale pak už musí (alespoň na čas, než se koleno vzpamatuje) nastoupit externí síla a chvíli „šlapat“ místo mě :-)
Na celém přívěsu mě mj. i nesmírně fascinuje, že jeho připojení ke kolu (bicyklu), stejně jako jeho odpojení, je otázka několika desítek vteřin. A to včetně ovládací plynové rukojeti! Takže přeměna standardního bicyklu na motorizovaný a naopak nazpět na standardní je přímo blesková!:-)
|
V mé praxi (opět zdůrazňuji, že jsem zvolil dražší dvourychlostní variantu přívěsu CRAB - T4P) to vypadá tak, že mám při jízdě na lehokole téměř neustále zařazený nejtěžší převod, přičemž při intenzivním (jak mi mé momentální síly dovolují) šlapání pomoc spalovacího motoru vypínám při dosažení rychlosti 40km/hod a opět motor roztáčím naplno nejpozději při poklesu rychlosti na 36km/hod. Potřebnou změnu frekvence šlapání při pomalejší jízdě do strmých kopců pak řeším pomocí trojtácu u šlapek, protože pravou ruku mi mimo dosah páček ovládajících přehazovačku udržuje potřeba držet do kopce plný plyn otočné rukojeti, která je přichycena pomocí držáku k pravému řidítku, takže má okamžitá rychlost klesá pod 36 až 40 km/hod jen výjimečně.
14.8.2014