První dojmy


z RC modelu motocyklu Thunder Tiger Ducati 999R 1/5
 
 
Je to marné, ale mé srdce od dětsví tíhne k motocyklům. Už jako předškolák, kdy jiné děti sní o budoucnosti v podobě prezidentů, herců nebo papežů, jsem se já rozhodoval mezi kariérou popeláře (fascinovalo mě, jak dokáží jednou rukou na držadle víka nakloněnou popelnici odkutálet kam je třeba, takže jsem to pilně trénoval na štokrdleti a dodnes mě přepadá libidózní vzrušení, když mi někdo postaví popelnici před zaparkovaný automobil a já ji v dětství naučeným grifem mohu odkutálet stranou:-D) nebo motokrosového jezdce. Jak jen to byĺo možné, udělal jsem si řidičák na malý motocykl. Shodou okolností jsem ve stejný den jsem dělal jak ostré testy z vyhlášky č.80, tak přijímačky na střední školu, přičemž mě děsila pouze představa, že bych neudělal řidičák, a to i navzdory faktu, že na vlastního “Pionýra” jsem se zmohl až za dva roky, tj. ve svých 17 letech, kdy jsem si mohl rozšířit (a také si ho rozšířil) řidičské oprávnění skupiny “M” na skupinu “A”, tj. dospělé motocykly. Celé mládí i část “zralého” věku jsem pak byl nerozlučně svázán se svou ČZ 175 Oilmaster (tahle jako by jí z oka vypadla), kterou jsem časem doplnil přívěsným vozíkem PAV40, do kterého jsém mohl ukládat při dojezdu do cílů svých cest přilbu i mohutný oblek z pogumovaného plátna, tzv. “šestidenní”, který dokázal ochránit před deštěm, prachem či sněhem vše, co bylo pod ním, tj. např. i sváteční oblek, nezbytný v té době jak do divadla, tak na vysokoškolskou zkoušku.
 
A když jsem pak před zhruba 25 lety si byl u kamaráda kamaráda prohlédnout (ten můj kamarád vzal k tomu svému kamadádu kromě mě i několik svých dalších kamarádů modelářů) motokrosový RC motocykl, který si přivezl z pro normálního smrtelníka v Československu nedostupné devizové ciziny, věděl jsem, že “jednou” si něco takového určitě pořídím také.
Není proto divu, že když jsem před časem chytil svůj “druhý modelářský dech”, a objevil, že je mým finančním možnostem dostupný RC model motocyklu KYOSHO Honda NSR 500, že už mě nedokázalo od koupě nic odradit, a to ani zjištění, že cena po dokoupení všech nezbytností bude více než dvojnásobná:-D Jenomže jakkoli mám tento model rád, ne zcela s ním rezonuji, protože je na můj vkus malý, takže jsem nepřestal pošilhávat po modelech v měřítku 1/5.
 
Nezaváhal jsem proto ani chvilku, když mě oslovil velký propagátor RC modelů motocyklů, předseda RC Modelklubu Čelákovice a majitel internetového obchodu RC AUTOKO v jedné osobě, Pavel Holub, s nabídkou RC modelu motocyklu Thunder Tiger Ducati 999R v měříhku 1/5, a model si u něj zakoupil.

 

 
Před koupí svého modelu jsem si osahal ten Pavlův, takže jsem nečekal žádná velká překvapení, ale neuvědomil jsem si, že jeho model je špičkově vytuněný.
 

Na první pohled působí standardní model v přepravní krabici příjemným dojmem. Teprve při bližším ohledání je patrné, že konstruktéři se nijak netrápili promýšlením konstrukce z hlediska obsluhy modelu.

Vyšli z klasického rámu, vložili do něj hnací mechanismus, připevnili přední a zadní vidlici a pak, zdá se, jak je to napadlo a jak jim to vyšlo, do ní napasovali držák akumulátoru a elektroniku, a to s hojným využitím oboustranné lepící pásky. 2 plátky přidali k nářadí pro de- a montáž modelu - jak patrno počítají s tím, že se bez ní nevynalézaví modeláři při obsluze a údržbě modelu neobejdou …

např. při výměně krystalu v přijímači, který je oboustrannou lepící páskou připevněn k držáku tak, že vyjmutí krystalu brání plechová bočnice rámu.

Co se mi líbí, je vtipný, jednoduchý a přitom rychlý způsob uchycení kapotáže - do otvoru v lexanu je vsazena pružná plastová průchodka, která se nasune na čep tvarovaný tak, aby bez použití síly kapotáž nešla sejmout.

Nicméně se nemohu ubránit pocitu, že tento dílčí úspěch uspokojil konstruktéry modelu natolik, že dál už přestali přemýšlet. Či, přesněji řečeno, myslet na uživatele modelu (pokud ovšem nepociťovali potřebu rozvíjet jejich konstruktérskou invenci:-D) Jak jinak si vysvětlit “pastičku” na akumulátor (neméně účinný, jako ten, co konstruktéři “vymysleli” na krystal vysílače - každopádně dokonale eliminuje mnou opěvované výhody uchycení kapotáže pomocí průchodek na trny) v podobě ochranných rámů procházejících otvory v kapotáži - představa, že při každé výměně jízdou vybitého akumulátoru za nabitý povoluji šrouby-”červíky”, vytahuji (a především pak, přemáhaje jejich “napnelismus”, znovu nasouvám) ochranné rámy, abych mohl “vychutnat” snadnost sejmutí a nasazení kapotáže, mi vyvolává úsměv na rtech. Přitom řešení je velice prosté.

Další, řekl bych, charakteristický prvek, alespoň pro můj model, je nekvalitní konečná montáž - nedotažené šrouby, asymetrické uchycení táhel řízení, příliš napjatý řetěz, špatně mastavený regulátor motoru …

Takže i když se model pyšní označením, že se jedná o RTR sestavu, vyžaduje, aby mu majitel před první jízdou věnoval jisté úsilí, kterým by minimálně napravil nedotaženosti montáže, ale raději hned i odstranil konstrukční medomyšlenosti, což si zaslouží samostatný příspěvek.

 
Sečteno a podtrženo:
 

Jakkoli by se mohlo zdát z mých kritických slov, že lituji investice do tohoto modelu, opak je pravdou - jsem jím nadšený.
 
Oproti RC modelu motocyklu RadioShack Honda CR250R je pro stavbu tohoto modelu použit kvalitní materiál, takže je RC model motocyklu Thunder Tiger Ducati 999R solidním základem pro dotvoření na funkční model, a to počínaje pár drobnými úpravami, které zvládne i méně zručný modelář, až po nákladnější (i když oproti jiným modelům jsou ceny kvalitních náhradních dílů i většiny dílů tuningových relativně levné) “vytunění”, které z něj udělá špičkový závodní stroj (viz. obrázek).
 

Doporučené investice:

  • Doporučuji si rovnou s modelem zakoupit hned i sady (boční i horní) kovových trnů - je otázkou krátkého času, kdy se ulomí některý z plastových trnů, které slouží k připevnění lexanové kapotáže.
  • Má první jízda s tuningovými pneumatikami mě osobně přesvědčila, že nemá smysl otálet s jejich koupí (760,-Kč) a především montáží, takže také doporučuji zakoupit je rovnou s modelem, který se s nimi chová vůči řidiči, oproti původním pneumatikám, s maximální vstřícností.
  • Stejně tak doporučuji co nejdříve investovat do zadní kyvné vidlice, která umožňuje uchycení zadního kola nikoli letmo, ale pomocí klasické průchozí osy.

Tyto mnou doporučené (a provedené) úpravy navýšily cenu mého modelu o cca 1350,- Kč (nejvýrazněji se na tom podílí cena pneumatik - 760,-Kč).
 

 

A jen tak pod čarou ještě jednu osobní poznámku. Jako člověk, který měří téměř 2 metry miluji miniatury (např. moje žena měří jen pár centimetrů nad 1,5 metru), a tak mě nadchla, byť právě miniaturní, ale přitom klasická spojka hnacího řetězu tohoto modelu:-) Přičemž mě navíc inspirovala k sepsání “objevené ameriky” o tom, jak (ale především PROČ právě tak) ji správně na řetěz nasadit.

30.5.2007


Co je nového u kamarádů:



  • Žádné novinky nejsou dostupné.