OSUD si s člověkem podivně pohrává. Já, který od samého počátku své současné modelařiny pociťuji nechuť k RC elektromodelařině (kterou ve mně ještě více prohloubil “kolektivní admin” RC AUTA) si jí, díky své vnitřní touze po RC modelech motocyklů, a to především modelu terénního, užívám plnými doušky. Na druhou stranu to v sobě pro mě nese nepřeberné množství objevovaných Amerik.
|
Zdůrazňuji, že nikoho nevyzývám k následování - své postupy jsem přijal za své na základě informací získaných jednak ze svých znalostí a zkušeností, ale především znalostí a zkušeností jiných modelářů, protože jim věřím (těm modelářům i těm informacím). Má víra, ale není slepá, a tak, přesvědčí-li mě protistrana o své “pravdě”, nečiní mi problém, přijmout její “pravdu” za svou. Typickou ukázkou je např. můj vztah k “paměťovému efektu” NiCd akumulátorů. Takže i já, dříve zarputilý zastánce postupu “VŽDY akumulátor vybít a pak teprve nabíjet”, dnes nabíjím akumulátory, bez ohledu na jejich vybití, těsně před ježděním a jen je občas “procykluji”.
|
Hovořím-li tedy o své “víře”, co se elektrických dějů dotýče, nijak nenadsazuji, protože “elektřina” je pro mě plná fascinujících a tajemných trpajzlíků a trpajzlíčků, kteří pobíhají sem a tam po drátech i v elektrosoučástkách. Zatím jeden z nejfascinujícnějších a nejtajemnějších z nich je pro mě trpajzlík “Deltapík”, který informuje nabíječku, že už jsou akumulátory plně nabity. Přičemž např., jak jsem zjistil, každá nabíječka má svého specifického “Deltapíka” - “Deltapík” té mé je tak šikovný, že dokáže dokonce prolézt i diodou v protisměru. Jak to dělá, netuším.
Akupacky
Odběr proudu motoru mého modelu terénního motocyklu je velmi vysoký (až 50A), a tak, jak jsem byl poučen, vyžaduje “tvrdý” zdroj, jakým jsou NiCd akumulátory. Jejich výdrž je ale v řádu minut, což je mj. jeden z hlavních důvodů mé nechuti k modelům na elektrický pohon. Ani NiMh akumulátory nejsou pro mě přínosem, byť je jejich kapacita cca až dvojnásobná, a tak pošilhávám po LiPoly akumulátorech (viz. např. zde - Lipoly Car Packs). Nicméně jejich cena se blíží ceně přestavby modelu na pohon spalovacím motorem, což je mým cílem, takže asi u pošilhávání zůstane.
K LiPoly akumulátorům jsem ale velmi rychle přešel po pár jízdách u silničního modelu s NiCd akupackem a nemohu si je vynachválit. Doba jízdy cca 30 minut je i pro mě více než dostatečná. Jen je třeba mít na zřeteli, že pokud použijete jako zdroj energie akumulátory Lixxx, měl by váš regulátor umět uhlídat minimální napětí akumulátoru a včas zastavit odběr proudu, protože tento pokles má na jejich životnost údajně fatální vliv.
Konektory
Věnuji jim, resp. jejich úpravě, samostatný příspěvek.
Nabíječka
|
Velmi dlouho jsem si vystačil se svým plynule regulovatelným (od 0 do 3A a od 0 do 30 V) stabilizovaným zdrojem, které jsme si s kamarádem “ubastlili” v době mé prenatální modelařiny. Pro dobíjení a formování nízkými proudy (má nová nabíječka krokuje po 0,1A) ho používám dodnes.
|
|
|
Ale limitujícím se ukázal jeho maximální proud 3A, který je nedostatečný pro mou současnou nabíječku “SWALLOW”, která požaduje 5A.
Tu jsem si pořídil na doporučení zkušených modelářů především proto, že umí i kontrolovaně akumulátory vybíjet a já s ní mohu své akumulátory i oživovat “cyklováním” (viz. např. zde).
Dalším důvodem bylo, že umí nabíjet nejenom NiCd a NiMh, ale i LiPoly akumulátory.
A dodatečně objeveným je skutečnost, že tato nabíječka umí i kontrolovaně nabíjet akumulátory ve vysílači, které chrání dioda před přepólováním nabíjecího napětí, takže je už nemusím pro nabíjení z vysílače vyjímat.
Na doporučení zkušeného modeláře jsem upravil její přívodní kabely pomocí 2 párů pozlacených konektorů tak, že jimi lze nabíječku snadno připojit jak ke stabilizovanému zdroji, tak i pomocí původních krokosvorek k akumulátoru automobilu.
|
|
|
Sám jsem si pak “vymyslel” svou další “objevenou ameriku”, redukci sameček - sameček, kterou k ní připojuji kladný pól akupacků.
|
|
|
Sečteno a podtrženo:
Pokud se rozhodnete k provozování modelů na elektrický pohon, počítejte s tím, že dříve nebo později budete nuceni dospět, pokud si budete chtít trošku déle zajezdit, k většímu množství kvalitních NiCd nebo NiMh akupacků (nebo alespoň k jednomu, ale dražšímu LiPoly akupacku) a kvalitní nabíječce (na více typů akumulátorů, která umí i kontrolovaně vybíjet), pravděpodobně včetně stabilizovaného zdroje.
Doporučuji proto vynechat fázi levných akupacků a nabíječek, kterou jsem prošel já - jsou to vyhozené peníze.
Stejně tak se nevyplatí šetřit na konektorech - jedná se o investice řádu desetikorun, což je ve srovnání s cenou ostatního vybavení, kterému dokáží usnadňovat “život” (akupacky, motory, elektronika), cena zanedbatelná.
|
20.10.2005