RC modelu mikro vrtulníku Robocopter |
V úvodu nemohu, než zopakovat mou oblíbenou modifikaci známého výroku: “Ukaž mi své modely a já ti řeknu, jaký jsi člověk” :-D
RC model mikro vrtulníku Picco Z jsem si doslova a do písmene zamiloval, a to tak, že jsem řadu exemplářů rozdal svým blízkým a kamarádům (obdarovaný není ten, kdo dostává, ale ten, kdo dává), a těší mě, že někteří z nich ho jako já používají místo čínských meditačních kuliček:-D
Proto, když jsem zahlédl nabídku RC modelu mikro vrtulníku Robocopter (především pak tu část popisující jeho dálkové ovládání v pásmu 2,4GH), neváhal jsem ani chvilečku a model jsem si objednal.
|
Robocopter je zhruba o 20% větší než PiccoZ, ale jinak je, jako by mu z oka vypadnul, byť se navenek tváří, že je díky postavičce robota, resp. astronauta mnohem větší.
Možná i právě pro ten nesoulad mezi vnějšími rozměry a (pod)dimenzováním subtilních výstupků ve mně od samého počátku budil pocit křehkosti a zranitelnosti, kterou mi praxe velmi brzy potvrdila.
Tomu se ale, stejně jako porovnání mechanických a letových vlastností obou modelů, věnuji v samostatném článku.
|
|
|
Po vyjmutí modelu z krabice jsem do dálkového ovládání vložil 4 akumulátory (lze samozřejmě vložit v návodu k použití zmiňované baterie) velikosti AA (tzv. tužkové) a stejně jako u PiccaZ jsem energií z vysílače nabil (při vypnutém vysílači i modelu) akumulátor v modelu. Oba konektory jsou označeny červenou tečkou, aby člověk nemusel dlouho přemýšlet, jak je spojit.
Kontrolka, která svitem indikuje probíhající nabíjení, signalizuje blížící se konec nabíjení blikáním. Nabíjecí (cca 20 minut) i letové časy (cca 8 minut) jsou opět s PiccemZ srovnatelné.
|
A tak jediný výrazný rozdíl je právě v dálkovém ovládání, jehož vysílač je velice příjemný do ruky a které, kromě toho, že díky pásmu 2,4 GHz si umí “pohlídat”, aby nikoho nerušilo, ale ani nebylo rušeno (tudíž se nemusíte starat o to, kolik a jakých modelů je nebo bude provozováno v místě, kde chcete létat), je i mnohem přesnější, takže model je poslušnější a lépe a snáze se ovládá. Ale především je zcela nezávislé na světelných podmínkách (na prudkém slunci PiccoZ přestane poslouchat i ve vzdálenosti cca 2 metrů) a věřím výrobci, že má dosah cca 30 m.
Po zapnutí vysílače a následném zapnutí modelu spolu chvilku (pár vteřin) komunikují a hledají volný kanál. Po dobu tohoto stavu, kdy model na pokyny vysílače nereaguje, bliká kontrolka v modelu. Jakmile se rozsvítí trvale, lze s modelem vyrazit do vzduchu:-)
Na závěr se nemohu nezmínit o vtipném posuvném závaží na nosníku ocasu (je to ta “zduřeninka” patrná na obrázcích), jehož polohou se určuje poloha těžiště modelu a tím i jeho dopřednou rychlost, což je u modelu PiccoZ naopak velice obtížné.
|
|
Sečteno a podtrženo:
Pokud se rozhodujete mezi koupí RC modelu mikro vrtulníku Robocopter a PiccoZ a nejste ochotni se hned pustit do přestavby modelu, kterou naznačuji v článku porovnávajícím mechanické a letové vlastnosti obou modelů, pak vám doporučuji PiccoZ.
Z mého pohledu existuje jediný důvod, proč si pořídit RC model mikro vrtulníku Robocopter, a to je dálkové ovládání v pásmu 2,4GH. V praxi to znamená, pokud hodláte buď létat v tělocvičně, hale nebo venku, kde je ovládání pomocí IR téměř nepoužitelné (především, ocitne-li se model blízko intenzivního světelného zdroje), nebo hodláte létat s více modely současně, pak není co řešit a Robocopter je to, co hledáte. Přičemž ale musíte mít především při jeho provozování na mysli všechny jeho necnosti.
|
25.1.2008