Začínáme jinak - Model Tatry 805


 
Po zhruba roce a půl od okamžiku mého návratu k modelařině si uvědomuji, že stále více inklinuji k tomu, co jsme za “modelařinu” považovali v době mého mládí - nebaví mě, koupit si model a pak si kupovat tuningové díly a ty vyměňovat s těmi méně kvalitními, kterými výrobce schválně vybavil standardní provedení svého modelu. Nemám ani tolik potřebu s modely jezdit, ale to, co mě na modelařině přitahuje a vzrušuje je modely vymýšlet a domýšlet, vytvářet, upravovat a přestavovat, zkrátka, “objevovat své Ameriky”:-). Proto nemám rád RTR sestavy a prahnu po alespoň stavebnicích.

Nedávno jsem na spřáteleném webu MoNaKo narazil na článek, který vám tu s laskavým svolením autora předkládám, a uvědomil jsem si, že kdyby můj návrat k modelařině nebyl tak spontánní, ubíral by se s největší pravděpodobností právě tímto směrem. Jedna z mých oblíbených podzásad Aktivního Fatalismu praví: “Za čím jdeš, to najdeš”. A skutečnost, že jsem si své REVO pořídil především proto, abych ho mohl přestavet na crawler s karoserií v podobě obrysové polomakety Agromobilu Škoda 998 mu dává jen za pravdu.

Takže těm z vás, kterým se stýská po “skutečné” modelařině, tu nabízím možnou alternativu návratu k ní.

A protože mě autor vybavil velkým množstvím dokumentace (fotografické, ale i filmové), věřím, že se mi podaří zrealizovat můj záměr, podělit se s vámi o průběh stavby modelu Tatry T805 i v návodně polopatistickém duchu “objevování Amerik”:-) Tady je zatím stručná fotogalerie
 

 
Po 15 letech jsem sundal z půdy krabici s RC soupravou Modela 27 a s tím, co tam ještě zbylo: dva nepostavené modely lodí, buginu, materiál a vše co jsem kdysi neprodal a dal si závazek, že všechno dodělám. Protože děti odrostly, mohl jsem se vrátit ke svému koníčku, na který léta nebyl čas.
Stránky Modelařina na koleně mně pomohly dostat se zase do obrazu. Jsou opravdu dobré a hlavně, ukazují, že se modely dají postavit celé doma, improvizovat a přemýšlet a ne jenom přinést krabici z obchodu, nabít baterie a jít si zajezdit.

MO 111

Jako předloha pro model člunu posloužil ženijní člun MO 111 používaný Československou armádou při stavbě pontonových mostů. Člun byl poháněn motorem z Tatry 111, byl vybaven navijákem a vpředu tlačným ramenem. Motor měl obsah 14 825 ccm , výkon 110 kW. Podvozek sloužil k přepravě a spouštění na vodu.


Člun
Na model jsem použil trup z modelu “LOTR“, který jsem oprášil a po 10 letech sundal z půdy. Nástavba je vyrobena z plastových desek, které se používají jako podložka na modelování, světlomet, hasicí přístroj a vazníky jsou z Admiralshopu. Reflektor je funkční osazen 5 mm LED diodou. K pohonu slouží SPEED 280 s převodovkou 1:3. Napájen 5-ti článkem 1200 mAh, vyrobeným z napájecího článku acu vrtačky. Délka modelu je 50 cm, skutečný člun byl dlouhý 7,6 m , tudíž měřítko je asi 1:15
 
TATRA 805

Jako předloha pro model posloužila Tatra 805 přezdívaná “Kačena“,nebo “Hvížďala” pro svoje naklánění v zatáčkách a charakteristický zvuk motoru. Motor byl z Tatry 603, obsah 2 545 ccm, výkon 56 kW. Výroba byla zahájena v roce 1955 a vyrobeno bylo asi 13 000 ks, většinou pro armádu.


Tatra
  
Na model Tatry 805 “Kačena”jsem použil díly ze staré buginy. Rám je sešroubovaný z hliníkových profilů. Kabina řidiče je z laminátu, korba ze špejlí 10×2, plachtu ušila manželka z trička. Nápravy jsem zúžil, zkrátil poloosy, převodovku jsem použil původní, jenom před ní dal planetovou převodovku 1:5,25 pro elektolety, kterou jsem koupil v bazaru.Odpružení je původní, model se v zatáčkách naklání jako jeho předloha. Originál převodovka byla moc rychlá a jízda by byla nereálná. Místo motoru Speed 550 jsem použil Speed 400. Tento pohon je dostačující. Kačena jezdí pomalu a má dostatečnou sílu. Funkční jsou světla, maják. Směrová světla ovládá servo na zatáčení, které má na páce kontakty. Pro zajímavost, zadní světla jsou vyrobena z výlisku plata na tablety Ibalgin, nabarveného zevnitř lihovou barvou. Do světla se vešly dvě LED diody 5mm a dělicí přepážky. Kola jsou z š-hobby Hradec Králové. Pohon zase acu z vrtačky. Baterie vystačí na 30 minut rekreační jízdy. Rozměry modelu: délka 48 x 22 x 26 cm, měřítko 1:10.

Jarda Forejtar

19.1.2006

 

 
 
 
Pro toho, kdo by se chtěl vydat ve stopách autora, je k dispozici názorný videodokument Milana Dleska o tom, jak Jarda Forejtar svou RC maketu Tatry 805 vyráběl:-)
 

 




 
A komu by to nestačilo, ještě podrobnější podklady, které daly vzniknout předchozímu dokumentu
 

1.část:


 

2.část:


 

14.9.2008


Co je nového u kamarádů:



  • Žádné novinky nejsou dostupné.