nejen RC modelu Thunder Tiger ZK-2/ZT-2 1/18 2WD MINI MONSTER/STADIUM TRUCKU RTR |
|
Na svém prvním závodě s tímto modelem jsem mj. “bojoval” s hodnotami vůle mezi pastorkem a hnacím kolem.
Dlužno říci, že s nastavením vůle ozubení mezi pastorkem a hnacím kolem nemám problém - využívám principu smontování zubového čerpadle, ale motor se mi neustále uvolňoval.
Tady je popis mého řešení:
|
Můj RC modelářský guru Pavel Holub, o jehož doporučeních a návodech absolutně (téměř!:-D) nikdy nepochybuji, zareagoval na mé nesmělé špitnutí, že se mi nedaří při závodu docílit optimální zubové vůle mezi pastorkem a ozubeným hnacím kolem u mého “Zetkáčka”, pro něj typickým, předstíraným podivem plným, pro Pavla neméně typického, pobaveného sarkasmu: “Hmmm, tak ty neumíš nastavit vůli?!:-D To já a kluci, my to na začátku seřídíme a celou sezónu na to nemusíme sahat!”
Když jsem mu vysvětlil, že nastavení zvládám, ale nedokáži zabránit uvolnění, protože se bojím stržení závitu, sdělil mi své sladké tajemství - upevňovací šrouby zakápne Loctite (modrým) a utáhne je “na krev”.
|
A tak, když jsem úchytné šrouby u svého modelu utahoval, odmítnul jsem tentokráte naslouchat svému instinktu, že síla, kterou používám, je nadměrná, a přestože jsem cítil, jak začíná povolovat materiál ve spoji, řekl jsem si: “když na krev, tak na krev!”, a pokračoval jsem v utahování.
Toto mé odhodlání mi ale vydrželo jen do okamžiku, kdy se šrouby jeden po druhém začaly protáčet - tehdy jsem nejprve proklel sebe, že jsem se neposlechl, a pak se vším důrazem i Pavla. Toho naopak proto, že jsem ho poslechl!:-D A smířil jsem se s vědomím, že budu muset koupit nový motor, protože jsem předpokládal, že povolily závity vyřízlé v plechu obalu motoru.
Naštěstí se ukázalo, že nepovolil plech, ale šrouby - viz. obrázek nahoře, který současně ukazuje jeden ze šroubů M3 s velkou plochou hlavou, které slouží k přichycení harddisku do PC,
pointa je právě v použití těchto šroubů, jejichž enormně velká plocha styku hlavy s podložkou dává vzniku i velké třecí síle, která zvyšuje jejich odolnost samovolnému uvolňování |
které jsem našel ve svém “bastlícím šuplíčku”
ale věřím, že když přijdete i s modelem do nejbližší prodejny nebo opravny PC, že vám jich tam pár kousků rádi darují |
a kterými jsem motor opravdu utažením “na krev” (promiň Pavle, že jsem o tvých slovech pochyboval!:-) ) přichytil k upevňovací desce modelu, takže … “od té doby na to nemusím sahat!” |
|
Sečteno a podtrženo:
tentokráte mi mé snažení přineslo hned 3 poučení - jedno nové, jedno staronové a jedno staré:
- To nové je o tom, že se vyplatí na modelu všude tam, kde jsou vystaveny většímu namáhání, nahradit původní šrouby šrouby kvalitními.
Takže teprve až po té má cenu při utahování “na krev” naslouchat svému instinktu a přestat utahovat, jakmile ucítíme, že povoluje materiál spoje - je velmi pravděpodobné, že tentokráte budeme strhávat závit v plechu motorového obalu.
- To staronové je pak o tom, že v modelařině se dobře uplatňují šrouby z oblasti výpočetní techniky, především ty s enormně velkou hlavou - plocha styku hlavy s podložkou dává jednak vzniknout velké třecí síle, která zvyšuje jejich odolnost proti samovolnému uvolňování, ale zároveň zmenšuje tlak na podložku, kterou ani při utažení “na krev” tolik neomačkají.
Přitom jsem přesvědčený, že i při absenci vašeho “bastlícího šuplíčku je lze získat např. tak, že přijdete i s modelem (lidé kolem počítačů jsou podobní “hračičkové” jako modeláři) do nejbližší prodejny nebo opravny PC, že vám jich tam pár kousků rádi darují.
- A to staré poučení?
Inu, každý by měl přece vědět, že maminka, režisér a předseda RC klubu má vždy pravdu!:-)
|
21.4.2008