Stabilizovaný zdroj 12V z PC


 

Motto:
 
Z ničeho se nemá dělat věda, ani z vědy ne, natož pak ze života říkával p. Werich. A já dodávám: natož pak z modelařiny!
 
 

 
Kamarád si sehnal zdroj ze starého PC a chtěl, abych mu pomohl z něj udělat stabilizovaný zdroj 12V pro jeho novou dobíječku. A tak jsem díky němu objevil následující “ameriku”, kterou jsem už nejasně tušil, když jsem psal před časem svůj příspěvek, jež následuje za tímto mým novým povídáním :-)
 
A tak, pokud stojíte před právě získaným zdrojem PC, nenechte se pro začátek, jako já kdysi, zaslepit složitými popisy, jak tento zdroj upravit a pojďte na to, jako my teď s kamarádem, prostým selským rozumem. Budete-li mít štěstí, nebudete muset brát v potaz ani mé varování před hrozbou smrtelného úrazu, protože pokud nebudete chtít, nebudete muset ani zdroj PC rozebírat a osahávat tak jeho útroby! :-)
 

 
 

Pokud je váš zdroj vybaven vypínačem, máte napůl vyhráno, protože je velice pravděpodobné, že se zdroj po jeho sepnutí rovnou spustí, jako to učinil ten náš. :-)
 
Pak už jen stačilo ustřihnout jednu z koncovek pro napájení harddisků, odizolovat žlutý (plusový) a černý (mínusový) kabel a připojit nabíječku (ani “měřák” jsme na to vlastně nepotřebovali! :-D). Jestliže se rozsvítí, máme vyhráno! Pak už jen stačí odstřihnout i druhou koncovku pro napájení harddisku, čistě jen pro jistotu, kvůli možným vysokým protékajícím proudům, kabely zdvojit, připájet k nim samičky “zlatých” konektorů 4mm, smršťovací bužírkou odizolovat a zbylé kabely buď odstřihnout, nebo z mého pohledu lépěji (neboť čím jsem starší, tím častěji se přikláním k heslu mého otce: “jakmile to funguje, tak se do toho neser!“! :-D) zbylé kabely jen smotat a připevnit někam, kde budou překážet co nejméně - kdoví, kde je co tajně pospojováno, a my pak strávíme dlouhé dny hledáním příčiny, proč zdroj po ostřihnutí kabelů přestal fungovat! :-D Viz. mé původní povídání.
 
My jsme zdroj, jak je patrné z obrázku, nakonec rozebrali, a to jen z toho prostého důvodu, abychom se ujistili, že je v něm dost místa na uložení smotaných kabelů a připevnění vypínače tak, aby z kostky zdroje neplandal na kabelu
 

 
Sečteno a podtrženo:
 
Než se pustíte do odštípání kabelů uvedených v návodech na jeho úpravu a následných složitých úprav zdroje PC, vyzkoušejte ho spustit bez rozebrání. A pokud se vám to podaří, stačí už jen využít kabelů zapojených do koncovek pro napájení harddisků :-)
 

 

A tady následuje můj původní příspěvek:

 
Tak jsem zase objevil Ameriku, kterou naši předkové hezky pojmenovali výrokem: “Dvakrát měř, jednou řež”, a tak hned spěchám, abych se o tento svůj “objev” podělil:-)
 
 
Doposud jsem jako “mobilní” nabíječku (na chatu a na závody) používal svou druhou v pořadí, Ultramat 10, která má jak 12V, tak i 220V vstup, přičemž je mnohem menší a především kompaktnější, než sestava stabilizovaného zdroje a nabíječky na 12V. Nabíječka Ultramat 10 sice neumí vybíjet (na závodech na to stejně není čas), ale umí nabíjet do nedávna všechny známé typy akumulátorů (Pb, Nixx a LiPo).
 
Přechod na akumulátory LiFe a nutnost používat i jako “mobilní” pouze nabíječku SHARK 20 LiFe, která jediná z mých nabíječek je umí nabíjet, mě přiměl poohlédnout se po nějakém levném zdroji 12V nabízejícím alespoň 6A.
 
Jako nejrozumnější řešení se mi jeví použít zdroj ze starého PC. Na webu jsem našel několik návodů:
 

 
POZOR!
 
Než se pustíte do rozebírání zdroje, uvědomte si, že je v něm elektrické napětí 220V a že hrozí až smrt vám (při neodborné manipulaci) i komukoli, kdo se zdroje dotkne (pokud se dopustíte chyby při zapojování a kompletaci)!!!
 
Zvažte dobře své schopnosti a možnosti a nestyďte se o úpravy požádat odborníka. Ať rodiče, kamaráda nebo i profesionála. Úpravy nejsou časově nijak náročné, takže suma, o kterou si řekne, by měla být pouhým zlomkem ceny stabilizovaného zdroje nabízeného modelářskými prodejnami
.

 

 

Já měl k dispozici zdroj ATX.
 
Nejprve jsem odštípal přebytečné kabely. Barva kabelů byla popsána na štítku (DC OUTPUT) - obvykle je černá barva kabelu určena pro “zem”, tzn. “-”, červená +5V a žlutá +12V). Já ponechal jen 3 prameny žluté a 3 prameny černé 12V obvodu a jeden červený a jeden černý 5V obvodu.
 
A přestože jsem spojil zelený kabel s černým a zkusmo postupně zatížil 5V větev autožárovkami různé “W(atáže)” a přestože zdroj před vyjmutím z počítače fungoval, tak teď vždy po připojení na 220V jen probliknul žárovku, škubnul ventilátorem, ale nespustil se.

 
Nejprve jsem myslel, že jsem zdroj úpravami (především odštípáním kabelů) “odpálil”.
 
Pak mě ale zaujalo, že několik kabelů mělo barvu odlišnou od barev popsaných na štítku, a napadlo mě, že možná nestačí spojit jen zelený s černým, takže jsem vyndat z koše odštípané konektory, abych zjistil, že k jedné “dutince” jsou současně připojeny kabely dva - oranžový s hnědým (viz. dutinka na obrázku v popředí). Propojil jsem pahýly těchto kabelů a zdroj funguje, a to dokonce bez jakéhokoli dodatečného zatěžování 5V větve.
 

 
 
Sečteno a podtrženo:
 
Už naši předkové říkávali, jak jsem napsal v úvodu: “Dvakrát měř, jednou řež”:-)
 
Kdybych se nespolehl jen na popisy úprav a pozorně si prohlédl konektory před jejich odštípáním, jistě bych si všiml propojení hnědého s oranžovým kabelem a ušetřil si tak několikadenní “výzkum”:-D
 

 

4.9.2008, 3.2.2011


Co je nového u kamarádů:



  • Žádné novinky nejsou dostupné.