Plexi štít na skútru - výhody i nevýhody


 

Blíží se mi šedesátka, a tak jsem se smířil s tím, že mé ježdění na motocyklu bude postrádat mladickou dynamiku i nerozvážnost, a začal jsem naplno vychutnávat své “strejcovské” poježdění si :-D V důsledku toho jsem si místo endura, o kterém jsem snil, koupil právě skútr HONDA SH150i, který svými 16″ koly vytváří iluzi jízdy na skutečném motocyklu, ale zároveň svým variátorem nabízí v možných mezních situacích vždy optimální silové poměry na hnacím kole, takže nemusím při jejich řešení ztrácet čas řazením potřebného rychlostního stupně.
 
A stejně jako jsem přestal pohrdat automatickou převodovkou na motocyklu, pro zvýšení svého požitku ze “strejcovského” poježdění si jsem si s přibývajícími podzimními plískanicemi opatřil ochranný pexi štít. Musím zdůraznit, že jsem byl překvapen, jak MOC vzrostlo mé pohodlí!
 
Ostatně, posuďte sami :-)
 

 
 

  • Od toho okamžiku jsem přestal používat teplou kuklu pod přilbu - a nenasadil jsem jí ani při velkých mrazech (osobní rekord mám -19°C při rychlosti 100 až 110km/hod. na dálnici);
  • hledí přilby uzavírám až při teplotách blízkých 0°C;
  • oblékám se vždy o jednu vrstvu méně, než bylo nutné při té které teplotě vzduchu před instalací štítu;
  • štít mi chrání i ruce, takže výrazně vzrostla i pohoda rukou vlivem vyhřívaných rukojetí - hřbety ruky tak rychle nechladnou, tudíž není nutné tolik topit a rukojeti mě proto nepálí do dlaní;

 
Přítomnost plexi štítu na skútru či motocyklu s sebou přináší i dvě nevýhody:

  • ta první, méně závažná, spočívá v tom, že za prudkého deště, a především pak sněží-li mokrý sníh, se štít velmi rychle stane neprůhledným. Řešení je naštěstí prosté a spočívá ve správné instalaci takového štítu - je třeba, aby jeho horní okraj umožnil při rozumném vzpřímení se jezdce výhled přes štít. V mém případě tak mohu učinit i s hledím přilby odkrytým, protože štít nasměruje proud vzduchu nad mou přilbu, takže mi do očí nefouká, neprší ani nesněží :-)
  • závažnější je fakt, že štít díky své velikosti působí jako plachta na plachetnici. A s tím se nic udělat nedá, je třeba to jen mít při větrném počasí na mysli:
     
    • při jízdě, zvláště fouká-li vítr šikmo z boku, je třeba předvídat okamžiky, kdy dojde ke skokové změně (např. průjezd pod mostem, vjezd nebo výjezd z lesa, či stínu nějaké budovy blízko silnice) a kdy je třeba provést okamžitou korekci natočení předního kola, aby změna směru jízdy v důsledku ukončení nebo vzniku reakční síly působení větru nezpůsobila fatální vybočení skútru (motocyklu);
    • při odstávce skútru (motocyklu) s plexi štítem počítat s tím, že nápor větru stroj snadno povalí, přičemž výsledné síly jsou takového rázu, že dokáží (jako se to stalo mě) roztrhnout zámek, kterým je stroj připoután k něčemu pevnému, takže hrozí i poškození stroje. Je-li větrno nebo odstavuji svůj skútr na delší dobu (míněno např. i jen na noc), nečiním tak na volném prostranství a hledám pro něj vždy nějaké závětří :-)

 
Na závěr mám potřebu zdůraznit jedno úskalí, na které jsem při pořizování toho svého štítu narazil. Kromě originálního (míněno v mém případě od Hondy) štítu, existují i výrazně levnější alternativy, Jak se ale v mém případě ukázalo, není jednoduché určit správné držáky plexi štítu - téměř každoroční inovace téhož typu skútru se často projevuje i změnou úchytných bodů. Naštěstí jsem využil nabídky skútrservisu v Bránické ulici v Praze, kde skutečnost, že chybné držáky (byť je výrobce deklaroval na skútr mého roku výroby) dokázali nahradit těmi správnými :-)

 

 
Sečteno a podtrženo:
 
Pokud hodláte jako já využívat svůj skútr nebo motocykl celoročně a chcete se na něm pohybovat co nejpohodlněji, neváhejte využívat kromě současného technologického pokroku ke zpříjemnění pobytu na skútru (motocyklu), jako je “funkční” prádlo (např. MOIRA), Goretexová membrána, vyhřívané rukojeti řidítek a pod., také již dříve osvědčené prvky, jako je právě např. ochranný plexi štít.
 
Mějte ale na mysli, pokud chcete ušetřit, a místo dražšího originálního plexištítu použít nějaký od alternativních výrobců, že ne vždy lze použít výrobcem pro váš skútr (motocykl) deklarované držáky štítu právě pro váš skútr! Takže pokud jste na tom podobně jako já, tj. nemáte ani vhodné prostory, ani materiálové a nástrojové vybavení, a především pak vůli se místo jezdění ve skrútru “hrabat”, svěřte opatření a instalaci (nejenom) plexi štítu někomu, kdo je v tom zběhlý a kdo tomu rozumí. A pokud jste z Prahy nebo jejího okolí, můžete vyzkoušet služby skútrservisu v Bránické ulici v Praze. Za sebe mohu říci, že mi tam (a nejenom s plexi štítem) vždy k mé spokojenosti pomohli :-)
 

 

7.3.2012


Co je nového u kamarádů:



  • Žádné novinky nejsou dostupné.