Jízda v zimě na skútru - bezpečně a pohodlně


 

Letošní zima, řekl bych, už skončila, a protože jsem v podstatě dennodenně sedlal svůj skútr HONDA SH150i, takže jsem v jejím průběhu najezdil jak na sněhu a ve sněhových chumelenicích, tak v mrazech, které letos potrápily i Prahu (osobní rekord mám -19°C při rychlosti 100 až 110km/hod. na dálnici) 4.000km, myslím si, že mohu na základě svých vlastních zkušeností popsat, co mi v tom úspěšně pomáhalo.
 
Dlužno úvodem zkonstatovat, že to, abych mohl na skútru jezdit bez ohledu na počasí bezpečně a více méně pohodlně, a to i v zimě, mě stálo zhruba stejně, jako samotný skútr (koupil jsem ho ojetý) :-) Pravdou ale je, že značnou část této investice budu využívat celoročně.
 
Doporučuji vaší pozornosti i následující příspěvek, ve kterém se věnuji úpravám skútru z hlediska jeho zimního provozování.
 

 
 
JEZDEC

  • Začnu od nohou - nejprve jsem si, coby motocyklový hlupec, pořídil sněhule. Jenomže pak mi došlo, že první, o co se člověk na padajícím motocyklu pokouší opřít, jsou nohy a že sněhule mě možná ochrání před chladem, ale ne před enormními silami, kterým je mohou nerovnosti vozovky vystavit, a rozhodl jsem se koupit si motocyklovou obuv.
     
    A opět se potvrdilo, že všechno zlé je k něčemu dobré - protože mám velkou nohu a ještě s vysokým nártem, nepodařilo se mi sehnat levné “gumovky” do 2.000 Kč, ale pouze třikrát dražší TCX Infinity Gore-tex Motoboty, kteroužto volbu si teď nedokáži vynachválit :-) Kotník i chodidlo jsou silně chráněny a zpevněny, zároveň ale umožňují vcelku pohodlnou chůzi. Především ale Goretexová membrána (ta propouští pot, ale nepropouští déšť) v kombinaci s ponožkami od MOIRA vytváří mým nohám dokonalé pohodlí, a to jak v teple učeben školících středisek, tak i v těch největších mrazech :-)

  • Podobně hloupě jsem postupoval při koupi oblečení - naivně jsem si myslel, že postačí jen koupit si oblečení do deště, tzv. “nepromoky”. Naštěstí mi včas došlo, že takové oblečení mě sice ochrání před nepřízní počasí, ale při pádu mou kůži ani kosti neochrání. A tak jsem nainvestoval několikanásobné sumy do kvalitního třívrstvého (navrchu je mechanicky odolná textilie, další vrstva je nepromokavá a nejblíže tělu je tepelně odolná vrstva) textilního oblečení s odepínatelnými vrstvami a s chrániči kloubů :-)
     
    Stejně jako loni i letos opět při největších mrazech jako účinný doplněk posloužilo funkční prádlo MOIRA

  • Ne snad hloupě, ale rozhodně značně naivně jsem postupoval při koupi přilby. Vzhledem k tomu, že to byla úplně první investice, dalo by se to pochopit :-D Nicméně mně se stále více v té souvislosti vybavuje tchánova zásada, že není tak bohatý, aby kupoval levné věci! :-) U mé první, levné přilby jsem se musel proti zamlžování hledí zevnitř bránit speciální tekutinou - ta ale vydržela ve vlhku bránit zamlžení vždy jen hodinku nebo dvě, takže kdybych si včas nepořídil přilbu novou, velmi brzy bych za tekutinu zaplatil tolik, jako jsem zaplatil právě za tuto novou přilbu :-D
     
    I když nové kvalitní přilby jsou všeobecně vybavovány systémem PINLOCK
… mně se zalíbila starší (míněno rokem vzniku, neboť jsem jí koupil výhodně v prodejně K2moto novou) přilba LASER REVOLUTION, která prý byla konstruována pro jízdu na sněžných skútrech a ke které jsem dokoupil pro zimu nezbytný náústek, který jednak odvádí dech do bočních otvorů v přilbě a jednak způsobuje ohřívání vdechovaného vzduchu.

 

MOTOCYKL - SKÚTR
  • Jak se mi především potvrdilo, tou nejdůležitější investicí z hlediska bezpečnosti jízdy byla montáž zimních pneumatik - nejen, že mi kola neuklouznou na prochladlém, v zimním pošmournu obvykle navlhlém asfaltu, ale v jedné ze silných chumelenic bez problému zvládly nejenom zhruba kilometr jízdy po polní cestě plné zmrazků skrytých pod cca 10cm vrstvou čerstvě napadaného sněhu docela svižnou rychlostí cca 40km/hod, přičemž nohy ze stupaček jsem spustil jen párkrát (to, když pod vrstvou sněhu neviditelné zmrazky byly příliš hrubé a odhodily některé z kol příliš bokem).
     
    Ale i na dálnici jsem se mohl spolehnout na jejich zdánlivě neuvěřitelnou přilnavost, takže jsem se nemusel loudat jako ti v pravém jízdním pruhu, ale mohl jsem jet rozbředlou prosolenou sněhovou břečkou bez sebemenšího náznaku smyku v levém jízdním pruhu, ve kterém jsme si udržovali slušných 110 km/hod :-) No a když se to před Prahou občas zastavilo, v pohodě jsem mezi “plechovkami” pokračoval v jízdě :-)

 

POZOR na životu nebezpečnou pneumatiku METZELER „Fellfree Wintec“, o které výrobce tvrdí, že je “zimní”, ale na sněhu klouže jako každá “letní” pneumatika!

 
Tady nemohu nezmínit skútrservis v Bránické ulici v Praze, jehož pracovníci dokázali mj. vyřešit nepříjemnou skutečnost, že na rozměr zadního kola mého skútru Honda SH150i se zimní pneu nevyrábí :-)
 
Ostatně jejich zásluhou jsem získal i další prvky ochrany před chladem - ochranný pexi štít, stejně jako neoprenové návleky na řidítka “Tucanourbano”

 

  • Součástí nepříjemné zkušenosti s pneumatikami METZELER „Fellfree Wintec“, které mě zradily na slabé vrstvičce sněhu bylo, že mrazem zkřehlé plasty, které se v důsledku pádu při nízké rychlosti dostaly do kontaktu s vozovkou a které by se při tomtéž pádu v létě při nejhorším jen poškrábaly, popraskaly tak, že je bylo třeba kompletně vyměnit, čímž mi vznikla dodatečná škoda v řádu tisíců Kč :-(
     
    Jak je vidět z obrázku, vyřešil jsem to dodatečnou instalací padacích rámů, které mi vyrobila firma MOTOLIVE. Shodou okolností těsně po jejich instalaci mi skútr při chybné manipulaci s ním upadnul, aniž by došlo k třeba i jen sebemenšímu kontaktu plastů s vozovkou :-)

  • Jednou z mých fóbií je i strach z toho, že mě někdo přehlédne a “sestřelí” ze zadu:-) Doplnil jsem proto svůj skútr o zadní mlhové světlo. Praxe pak prokázala, že za letních ranních mlh, v podzimních plískanicích i zimním hustém zimním sněžení jeho pronikavý svit o mě informoval řidiče za mnou (oproti standardnímu koncovému světlu) s dostatečným předstihem!

 

  • Zkušenost s neoprénovými návleky, které nedokázaly zabránit zkřehnutí a s tím spojenou nepříjemnou bolestí mých prstů, a to už při teplotách vzduchu kolem 10°C, a vědomí, že chci jezdit i za mrazů, mě vedla k investici do ohřívaných rukojetí řidítek tak, jako je tomu např. i u sněžných skútrů. Investice cca 2.500Kč (i s montáží) se v mém případě ukázala jako VELICE rozumná! :-D

  • Blíží se mi šedesátka, a tak jsem se smířil s tím, že mé ježdění na motocyklu bude postrádat mladickou dynamiku i nerozvážnost, a začal jsem naplno vychutnávat své “strejcovské” poježdění si :-D V důsledku toho jsem si místo endura, o kterém jsem snil, koupil právě skútr HONDA SH150i, který svými 16″ koly vytváří iluzi jízdy na skutečném motocyklu, ale zároveň svým variátorem nabízí v možných mezních situacích vždy optimální silové poměry na hnacím kole, takže nemusím při jejich řešení ztrácet čas řazením potřebného rychlostního stupně.
     
    A stejně jako jsem přestal pohrdat automatickou převodovkou na motocyklu, pro zvýšení svého požitku ze “strejcovského” poježdění si jsem si s přibývajícími podzimními plískanicemi opatřil ochranný pexi štít. Musím zdůraznit, že jsem byl překvapen, jak MOC vzrostlo mé pohodlí! :-)
     
    Každopádně instalace i provoz plexi štítu má i svá úskalí, a tak mu věnuji samostatný příspěvek :-)

 

 
Sečteno a podtrženo:
 

  • Pokud hodláte jako já využívat svůj skútr nebo motocykl celoročně a chcete se na něm pohybovat co nejbezpečněji a co nejpohodlněji, mějte to už na mysli při koupi ochranných pomůcek (přilby, obuvi i oblečení), abyste jejich nákup zbytečně nezdvojovali;
  • tou ale nejzásadnější a nezbytnou investicí z hlediska vaší bezpečnosti je koupě a instalace zimních pneumatik!
  • Sám pak považuji za rozumné využít současného technologického pokroku ke zpříjemnění pobytu na skútru (motocyklu), jako je “funkční” prádlo (např. MOIRA), Goretexová membrána, vyhřívané rukojeti řidítek a pod., ale i již dříve osvědčené prvky, jako je např. ochranný plexi štít.

 

23.1., 7.3.2012 a 9.10.2014


Co je nového u kamarádů:



  • Žádné novinky nejsou dostupné.