V rámci svých pravidelných pojížděk jsem nucený značnou část z nich absolvovat po dálnici. Možnosti mého skútrů Honda SH150i, který je v městském a příměstském provozu vynikající, mě ale právě při jízdě po dálnici neuspokojovaly, takže jsem to nejprve řešil postupným tuningem, abych ho nakonec zaměnil za silnějšího bratra SH300i, který dokonale naplňuje mé představy.
Jenomže každá mince má kromě svého líce i svůj rub - v případě skútru Honda SH300i, jak jsem překvapeně zjistil na podzim, je to skutečnost, že ani jeden výrobce pneumatik nenabízí SKUTEČNOU zimní pneumatiku na jeho zadní kolo (130/70-16“).
|
|
Po loňské zkušenosti, kdy jsem s pneumatikami URBAN SNOW najezdil během zimy, a to za každého počasí (osobní rekord mám jízdu po zasněžené dálnici při teplotě -19°C), cca 4000km, mi bylo jasné, že se bez pořádných zimních pneumatik ani tuto zimu neobejdu.
Díky nim jsem totiž loni, a to bez jakéhokoli problému s adhezí (jak je teď módní říkat „gripem“), a tudíž v naprosté pohodě, zvládal jízdu jak na prochladlém, v zimním pošmournu obvykle navlhlém asfaltu, tak na polní cestě plné zmrazků skrytých pod cca 10cm vrstvou čerstvě napadaného sněhu. Ale i na dálnici jsem mohl jet např. rozbředlou prosolenou sněhovou břečkou bez sebemenšího náznaku smyku pro SH150i maximální možnou rychlostí 110 km/hod.
|
|
|
Jediná pneumatika na trhu rozměru požadovaného pro zadní kolo Honda SH300i, pyšnící se charakteristikou „zimní“ (cituji z webu výrobce: The industry’s first cold weather tyre designed for safer winter scooter riding), byla od firmy METZELER, s označením „Fellfree Wintec“. A i když se mi moc nezdál její málo hrubý dezén, stejně jako mi chyběla zmínka o měkčí směsi, ze které je upečena, nakonec mi nezbylo nic jiného, než že jsem pro svůj skútr jednu sadu objednal.
První dojmy se zdály potvrzovat tvrzení výrobce, že jednak „… aplikace lamel na běhounu pláště umocňuje rychlé zahřátí a nedostižitelnou přilnavost…“ , méně již, že „… vzorek pláště je navržený pro odvod vody a bezpečnou jízdu na mokré silnici…“. Skutečně, i při velmi nízké teplotě jsem při jízdě na suchém asfaltu měl subjektivní pocit, že pneumatiky „drží“ mnohem lépe, než letní pneumatiky v létě. Zato na vlhku se tento můj subjektivní pocit jistoty, že se mohu na své pneumatiky stoprocentně spolehnout, vytrácel. Ale nutno přiznat, že chování mého skútru nebylo zas tak špatné, jako před jeho „přezutím“, při jízdě v chladu a vlhku na letních pneumatikách. Byl jsem proto zvědavý, jak se tyto pneumatiky zachovají na sněhu.
Tento víkend, resp. neděle 9.12. po poledni, mi pak dal odpověď, a to odpověď velmi nepříjemnou. Chování těchto pneumatik bych, především na počátku sněžení, kdy se na povrchu vozovky vedle sebe vyskytují plochy holého asfaltu i asfaltu pokrytého vrstvičkou sněhu, označil jako zákeřné, a při vyšších rychlostech dokonce životu nebezpečné. Zákeřné proto, že při nájezdu z asfaltu, kdy je adheze mezi povrchem vozovky a pneumatikou opravdu vysoká, na sebemenší vrstvu sněhu se adheze bez jakéhokoli varování skokem mění téměř k nule. Velmi se to blíží chování motocyklu při najetí na olejovou skvrnu (já na ní najel v mládí a nikomu ten zážitek absolutní bezmoci nepřeji).
Šťastnou shodou náhod jsem za toto zjištění zaplatil jen naraženým ramenem v důsledku pádu, kdy mi hned při odjezdu skútr bez varování ustřelil na vrstvičce sněhu na asfaltu při rychlosti cca 30 km/hod. Každopádně všechno zlé je k něčemu dobré. Díky tomuto relativně neškodnému pádu jsem byl na dálnici patřičně ostražitý, úzkostlivě jsem se držel holého asfaltu, a pokud jsem musel při předjížděcím manévru překonat pruh sněhu mezi jízdními pruhy, který tam vytlačily pneumatiky projíždějících vozidel, počkal jsem si vždy do okamžiku, kdy jsem skútr maximálně stabilizoval, a i tak jsem cítil, jak přes něj „plavu“. Takže, kdybych přejížděl bez této přípravy, jen se standardní ostražitostí vůči sněhu na asfaltu (jak jsem to učinil na počátku cesty), pád v rychlosti přes 100km/hod. by pro mě měl velmi pravděpodobně fatální následky :-(
Když jsem pak byl v Praze nucený opustit dálnici a pohybovat se dál jen na souvisle zasněženém povrchu okolních komunikací, uvědomil jsem si, jakou jsem měl kliku, že jsem na zpáteční cestu vyrazil hned na počátku sněžení, kdy projíždějící auta ještě stačila svými pneumatikami udržovat na dálnici holý povrch alespoň v jízdních pruzích, protože po souvisle zasněženém povrchu dálnice bych měl problém vůbec dojet zpátky domů. Jen výjimečně jsem si na souvisle zasněženém povrchu troufl jet rychleji než 30km/hod. a nohy na stupačky jsem přitom dal také jen výjimečně na občas rovných úsecích jízdy, protože jakákoli jen trochu prudší změna směru jízdy vedla k podklouznutí kol a přidání plynu pak k protočení zadního kola, často doprovázené jeho „ustřelením“ do boku - vzhledem k tomu, že skútr Honda SH300i jede touto rychlostí téměř na volnoběh, nebylo jednoduché ho např. po zastavení v kopci dostat opět do pohybu.
V takových chvílích dá skútr člověku naplno pocítit svou hmotnost a jízda s ním je náhle fyzicky velice vyčerpávající :-(
|
Sečteno a podtrženo:
Na základě této své osobní zkušenosti a v porovnání s vlastnostmi skutečně zimních pneumatik URBAN SNOW tvrdím, že v našem klimatickém pásu je pneumatika METZELER Fellfree Wintec sice vynikající pneumatikou PODZIMNÍ, ale jako pneumatika ZIMNÍ je nejenom zcela bezcenná, protože její vlastnosti se na sněhu v podstatě nijak neliší od klasické letní pneumatiky, ale oproti letní pneumatice je, troufám si tvrdit, tato pneumatika dokonce zákeřně životu nebezpečná, vzhledem k její skokové změně adheze, a to bez jakéhokoli varování (!), mezi objektivně vysokou adhezí na holém asfaltu a velmi nízkou adhezí na i jen slabé vrstvičce sněhu.
|
13.12.2012