Základy RC automodelařiny
1. Začínáme
 
 
 
Snažím se na tomto webu shromažďovat a publikovat informace pro začátečníky - většinou své zkušenosti, ale občas i informace jiných autorů, které bych sám lépe napsat nedokázal.

Při prohlídce nově koncipovaného webu modelářské prodejny MIPA, jsem objevil v sekci "TECHNIKA" vynikajícího "průvodce" RC modeláře, které podle podkladů společnosti Kyosho zpracoval pan Jaromír Valášek.

Se svolením autora tu uvádím části týkající se RC automodelařiny.
 
 
Funkční modelářství je uznávaným a velmi oblíbeným odvětvím lidské činnosti. Jeho historie sahá již do první poloviny dvacátého století. Obecně se dá říci, že zahrnuje kompletní „maketovost“ světa kolem nás. Všichni známe modely letadel, aut a lodí. Ale není výjimkou narazit na stavební stroje, roboty, zvířata a další věci jimž někdo vyrobil model – maketu. Rozhodně bychom neměli zapomenout na modelovou železnici, ale věnovat se budeme pouze modelům rádiem řízeným. Obecně bychom Vám chtěli představit základy ovládání všech běžných modelů a podrobněji bychom se podívali na modely aut, na které se společnost MIPA specializuje.

Model auta je mezi muži, ale i některými ženami věc oblíbená takřka jako auto samo. A stejně jako velké předlohy i modely se nabízí v mnoha provedeních, měřítcích a různých úpravách. Záleží na každém, kdo se rozhodne takovým modelem zabývat, jaká oblast ho láká, zda chce jezdit v terénu, nebo po silnici. Zda chce závodit, nebo jezdit rekreačně a v neposlední řadě, je dobré si zjistit jestli se někde kolem neschází nějací modeláři a potažmo jakou kategorii provozují. To by nám mělo výběr modelu trochu usnadnit.

Mnoho různých informačních médií, zabývající se modely, nezřídka jako první rozdělení používá typ pohonu. My použijeme jiný aspekt a tím je způsob dodání modelu. Samozřejmě nemáme na mysli, jestli si jej necháte poslat na dobírku, nebo koupíte v obchodě. Rozdělíme je na kity (stavebnice) a Ready Sety (sestavené modely)

V takzvaném "rozsypu" jsou dodávány většinou modely bez RC vybavení, v některých případech bez motoru. Ovšem vždy se jedná o vyšší kategorii. Klasickou ukázkou je kupříkladu HPI Savage. Základní model s RC soupravou a model značený SS (Super Sport) – ten je vždy vybaven silnějším motorem a má některé tuningové díly, jako výfuk, tlumiče apod. Samozřejmě, že modelářům, kteří již nějaké RC vybavení mají je stavebnicové provedení sympatičtější, protože nemusí platit další rádio, které je vždy víceméně základní, bez vyšších funkcí.

Druhou variantou jsou tzv. ReadySety, nebo Ready To Run. Model je v dodávce kompletně sestaven, vždy vybaven motorem a RC soupravou. Jak však bylo uvedeno v předchozím odstavci, vždy se jedná o soupravu základní bez vyšších funkcí. Nicméně pro mnoho modelářů, kteří si nejsou jistí tím, že by stavbu modelu zvládli, jsou tyto sety velmi oblíbené. Stejně jako mezi začínajícími modeláři. Některé typy modelů se dokonce bez vybavení nedodávají vůbec.
 
 
Ať zvolíte jakoukoliv formu pořízení nového modelu, je nutné si připravit nějaké základní nářadí. Na obrázku vidíte alespoň to nejnutnější. Samozřejmě nelze jednoznačně určit, že nebudete potřebovat nic dalšího, ale obecně tyto věci by měli stačit

 
V další části se dozvíte informace, které by vám mohly usnadnit vaše rozhodování, jaký druh pohonu modelu zvolit.

Pokud vás zajímají informace i o RC modelech letadel, vrtulníků, plachetnic a lodí, navštivte web modelářské prodejny MIPA, sekci "TECHNIKA" - "RC průvodce".
 
8.4.2007
 

HOME

zpět