Proč začínat závodit, ale především s RC modelařinou, právě prostřednictvím
1/18 2WD MINI MONSTER/STADIUM TRUCKU RTR
K následujícímu povídání mě inspirovala příhoda z výstavy Model Hobby 2007, kde jsem si byl vyzkoušet své “zetkáčko” na “čelákovickém” koberci. Zahlédla mě při tom jakási maminka s cca desetiletým chlapcem a zeptala se mě, jestli je možné si také zajezdit. Odpověděl jsem jí, že ano, ale že musí mít synek vlastní model a pokusil se jí argumenty, které jsem teď zpracoval do tohoto příspěvku, vysvětlit, proč je výhodné začínat s RC modelařinou právě s RC modelem Thunder Tiger ZK-2/ZT-2 1/18 2WD MINI MONSTER/STADIUM TRUCK RTR. Smutně si posteskla, že je škoda, že si se mnou nepopovídala dříve, než koupila synovi mnohem dražší model letadla a že tedy počká, jestli ho RC modelařina chytne a pokud ano, pak že mu koupí i RC auto. Z vlastní zkušenosti s motorovým větroněm pro začátečníky SKY LADY vím, jak obtížné je pro nezkušeného začátečníka přimět ho létat! Tady je např. velmi objektivní popis toho, co vše je pro to třeba. Já sám bych bez pomoci kamaráda, který má s RC letadly dostatečnou zkušenost, nedokázal model jen na základě návodu ani správně nastavit, natož pak s ním vzlétnout! Je proto velmi pravděpodobné, že onen chlapec díky matčině chybnému rozhodnutí, a to navíc za zbytečně drahé peníze(!), s RC modelařinou skončí ještě dříve, než s ní vůbec začne:-( Následující povídání proto může sloužit před blížícími se vánocemi i jako inspirace k tomu, co darovat svému dítěti nebo partnerovi pod stromeček, protože právě RC model Thunder Tiger ZK-2/ZT-2 1/18 2WD MINI MONSTER/STADIUM TRUCK RTR nabízí nejenom radost z něho samého jako dárku. |
Současná modelařina má mnoho odnoží, ale pro všechny je společné, že člověk prahne po tom, násobit si svou radost z ní sdílením s jedinci stejně “potrefenými”:-)
Tenhle web je především o RC modelech určených k “drandění” (mám rád češtinu, a tak se snažím dávat přednost českým ekvivalentům “mezinárodních” výrazů - v tomto případě mám na mysli “bashing”:-D). A tak po té, co si člověk pořídí (nebo je mu třeba darován) takový model a vyprchá počáteční euforie z toho, že ho model více nebo méně poslouchá, existují pouze 2 scénáře:
- zjistí, že ho samotářské ježdění nebaví, uloží model někam na skříň nebo pod postel a v lepším případě, když na něj náhodou narazí, jěště párkrát vyrazí si zadrandit, aby se ujistil, že ho to opravdu nebaví, takže model buď prodá, někomu daruje, nebo model nechá definitivně zapadnout prachem.
- zjistí, že ho samotářské ježdění nebaví, ale jeho potřeba jezdit je natolik silná, že se začne ohlížet po podobně “potrefených” jedincích, se kterými by si, jak jsem naznačil v úvodu, násobili svou radost sdílením svých zážitků i prožitků s nimi. Je jen otázkou času, kdy zvítězí přirozená touha se s druhými poměřit, která má také 2 scénáře:
- někdo má potřebu vítězit
- a někomu stačí Coubertinovské “zúčastnit se”
Tento příspěvek je určen především těm, kteří bydlí v Praze a okolí v dosahu PID (Pražské integrované dopravy) a kteří již vlastní nějaký offroad v měřítku 1/18 (nebo 1/16) a kteří se ho buď dle prvního scénáře chystají předčasně odložit anebo dle druhého scénáře hledají lidi, se kterými by mohl sdílet a násobit svou radost ze společné záliby.
Série zimních závodů RC modelů mini stadium/monster trucků Thunder Tiger ZT-2/ZK-2 (1/18 2WD), vyhlášená a pořádaná v sezóně 2007/2008 RC klubem TJ Spartak Čelákovice toto vše nabízí, a to se zcela minimálními náklady, které lze rozdělit do tří skupin (orientačně je můžete porovnat s náklady na “vytuněné” 1/18 onroad, které se od modelů offroad nijak výrazně neliší, přičemž značnou pikantnost tomu dává výkonnostní porovnání standardních modelů Thunder Tiger ZT-2/ZK-2 a “vytuněných “čtyřkolek):
Investice dlouhodobé nezbytné:
- 2.850,-Kč model
- 450,-Kč náhradní akupack
- 200,- až 800,-Kč akumulátory nebo baterie do vysílače
- 200,- až 300,-Kč sada náhradních krystalů
Investice dlouhodobé volitelné:
- 650,-Kč kuličková ložiska pro náhradu kluzných ložisek v modelu
- cca 2.500,-Kč personální čip, který je nezbytný pro elektronické měření časů a počtu kol dosažených modelem - já ho koupil prostřednictvím Modelbazaru a byl jsem ujištěn, že na 99% ho prodám za stejnou cenu, takže tato investice má smysl, i pokud se rozhodnete zúčastnit se více než jednoho závodu, protože čipů k zapůjčení je jen omezené množství a za zápůjčku na jeden den zaplatíte 100,-Kč.
- cca 2.000,- až 3.000,-Kč nabíječka, která umí akumulátory i vybíjet
- 1.650,-Kč (ev. nic nebo málo, pokud se jej rozhodnete vyrobit ze zdroje PC) stabilizovaný zdroj s dostatečným výstupním proudem (minimálně 5A)
Investice spojené se závodem:
- 250,-Kč (nebo 350,- Kč, pokud se rozhodnete na poslední chvíli a místo z internetu se přihlásíte do závodu v den jeho konání) startovné, v jehož ceně je zahrnut i teplý oběd
- 60,-Kč doprava - jakkoli se zdají být Čelákovice příliš vzdálené, ve skutečnosti jsou díky jejich začlenění do PID (Pražské integrované dopravy) pro mnohého pražáka pohodlněji dostupné, než některé okrajové části Prahy. Stačí si jen v trafice nebo v automatu zakoupit 2 lístky (jeden pro cestu tam, druhý pro cestu zpět) po 30,-Kč (máte-li tramvajenku, pak po 14,-Kč) a na Masarykově nádraží přestoupit z jakýchkoli prostředků MHD (tramvaj, autobus i metro) na vlak, který vás za 35 minut (tam - 6:47 až 7:22 a zpět - 16:31 až 17:05) dopraví na Čelákovické nádraží, odkud je to do Sokolovny, která stojí naproti viaduktu, jenom pár desítek metrů
- ev. 100,-Kč za zápůjčku personálního čipu, pokud jste ještě neinvestovali do vlastního
Porovnání s konkurencí, aneb proč dávám přednost Čelákovické sérii závodů: Předesílám a zdůrazňuji, že následující řádky jsou jen a jen mým ryze subjektivním hodnocením a že kdybych měl dost času, zúčastňoval bych se všech tří serií. Lestr Cup - vím o něm nejméně, takže zde rozhodují především mé pocity:
|
15.11.2007
Co je nového u kamarádů:
|