Když tento víkend Prahu zaplavilo nezvyklé množství sněhu, bylo mi okamžitě jasné, že si musím vyzkoušet, jak se s tím vypořádá můj skútr HONDA SH300i, abych si tak doplnil své zkušenosti jednak z počátku zimy, kdy jsem na pro jízdu na sněhu nevhodných pneumatikách od firmy METZELER, s označením „Fellfree Wintec“, na nepatrné vrstvičce sněhu skútr “položil”, ale především z v podstatě každodenního sedlání skútru HONDA SH150i minulou zimu, takže jsem v jejím průběhu najezdil jak na sněhu a ve sněhových chumelenicích, tak v mrazech (osobní rekord mám -19°C při rychlosti 100 až 110km/hod. na dálnici) 4.000km.
No a v tomto příspěvku jsem se pak své zkušenosti pokusil shrnout.
Děkuji svému synovi za obrázky, kterými jsem mohl tento příspěvek doplnit :-) Použil jsem jich jen část, a tak jsem všechny ještě uspořádal do samostatné galerie.
|
!!! ZÁKLADEM JSOU KVALITNÍ PNEUMATIKY !!!
|
Jak se mi potvrdilo především mou nepříjemnou zkušeností s pro jízdu na sněhu nevhodnými pneumatikami od firmy METZELER, s označením „Fellfree Wintec“, tou nejdůležitější investicí z hlediska bezpečnosti jízdy je montáž SKUTEČNĚ zimních pneumatik. Nejen, že mi kola neuklouznou na prochladlém, v zimním pošmournu obvykle navlhlém asfaltu, ale hlavně, jak se zmíním dále, nezaskočí je ani rozbředlá prosolená břečka na silnici, a především si dokáží poradit s různou vrstvou sněhu, a to úměrně její tloušťce a konzistenci - prašan je jim téměř lhostejný :-), kdežto těžký mokrý sníh při teplotách kolem 0°C už vyžaduje i značné soustředění ze strany jezdce.
Na základě draze zaplacené zkušenosti mohu potvrdit, že v případě, kdy výrobci nepodporují váš skútr výrobou zimních pneumatik o předepsaných rozměrech, vyplatí se instalovat skutečné zimní pneumatiky o rozměrech co nejvíce se blížících těm předepsaným!
|
|
|
POČÁTEK SNĚŽENÍ, UJEŽDĚNÁ NEBO UPLUHOVANÁ VRSTVA SNĚHU DO cca 5m
To všechno jsou situace, se kterými si SKUTEČNÉ zimní pneumatiky (obvykle s přízviskem SNOW) vědí bez problémů rady :-)
Jezdci obvykle stačí jen zvýšit koncentraci a u silnějších strojů na dálnicích a rychlostních komunikacích zpomalit jízdu (v mém případě obvykle na cca 110km/hod) :-)
Jediná komplikace hrozí, sněží-li mokrý těžký sníh, který dokáže během chvíle zneprůhlednit ochranný plexi štít. Nicméně, pokud ho máte nainstalovaný ve správné výšce, pak stačí jen trochu zvednout hlavu a koukat přes jeho horní hranu.
|
ROZJEŽDĚNÁ PROSOLENÁ BŘEČKA
Ani s touto situací nemají SKUTEČNÉ zimní pneumatiky (obvykle s přízviskem SNOW) žádný problém :-)
Jezdci opět obvykle stačí jen zvýšit koncentraci a u silnějších strojů na dálnicích a rychlostních komunikacích opět zpomalit jízdu (v mém případě obvykle na cca 110km/hod) :-)
I v tomto případě vím o jediné komplikaci, která je ale oproti sněžícímu mokrému těžkému sněhu poněkud nebezpečnější a nepříjemnější :-(
Tím nebezpečím je šplíchanec prosolené břečky, kterým vás ohodí protijedoucí nebo předjíždějící automobil - ten dokáže ve zlomku vteřiny nejenom zneprůhlednit ochranný plexi štít, ale v tom horším případě současně i hledí přilby :-( Navíc, nejste-li oblečeni do “nepromoků”, je takový šplíchanec nepříjemný i z hlediska tělesné pohody :-(
|
VRSTVA SNĚHU VYŠŠÍ NEŽ 10m, ZMRAZKY,
NEPRAVIDELNĚ ROZJEŽDĚNÁ SNĚHOVÁ VRSTVA
Tady už bez SKUTEČNÉ zimních pneumatik (obvykle s přízviskem SNOW) nemáte šanci, a i tak vás čeká kupa adrenalinových zážitků, přičemž vaše nohy se na podlaze skútru moc nepovozí :-D
|
Vaše nohy si pohoví snad jen v okamžicích, kdy máte možnost držet se již vyjeté stopy :-)
|
Jakmile ale na křižovatce potřebujete jet jiným směrem, než kterým vyjetá stopa vede, musí nohy nad vozovku a jistit nezbytné, nicméně současně i nevyzpytatelné “ustřelování” skútru do stran :-)
Tady je třeba mít na mysli princip, který jsem popsal v příspěvku “Jak zvládat smyk na skútru”, tj. udržovat otáčky zadního kola tak, aby odpovídaly rychlosti, kterou se váš skútr právě pohybuje. Rozhodně se vyvarujte toho k čemu vás vede přirozený instinkt, tj. otočit prudce plynovou rukojeť do nulové polohy! Brzdící účinek motoru na zadním kole může vézt až k nezvladatelnému smyku! :-(
|
Každopádně při jízdě hlubokým sněhem doceníte jak schopnost záběru SKUTEČNÉ zimních pneumatik (obvykle s přízviskem SNOW), tak schopnost tuningového variátoru (ku cti HONDY SH300 budiž řečeno, že je jím vybavena přímo výrobcem) zabírat hned od “spodku” motoru.
To docení především majitelé skútrů s motory s vyšším obsahem, které mají dostatečný přebytek výkonu už při otáčkách blízkých otáčkám volnoběžným, takže především při pomalé přímé jízdě nemá hnací kolo snahu se na sněhu protočit…
|
… a plynule protlačuje přední kolo vysokou vrstvou sněhu :-)
|
Problém ale nastane v okamžiku, kdy budete potřebovat ostřeji zatočit…
|
… Tady už se při manipulaci v hlubokém sněhu se skútrem, který obvykle není vybaven zpátečkou, bez dobré “fyzičky” neobejdete :-D
|
|
Sečteno a podtrženo:
Jak známo, nejlepší prevencí před nehodou na kluzkém povrchu je vůbec nevyjíždět :-D
Z tohoto pohledu mám toto pořadí nebezpečnosti výjezdu:
- Příliš husté sněžení s příslibem jeho dlouhého trvání, ev. vrstva sněhu vyšší než 7 až 10cm - v takovém případě vyjíždím jen pro potěchu z adrenalinového vzrušení :-)
- Silnice pokryté hustou sněhovou břečkou - v takovém případě vyjíždím jen nemám-li jinou možnost dopravit se, kam potřebuji, přičemž se snažím častěji sledovat provoz kolem sebe, abych se pokud možno vyhnul případnému zásahu cákancem sněhové břečky od protijedoucího nebo předjíždějícího automobilu. Má zkušenost ale je, že takovému cákanci nakonec stejně nedokáži zabránit a dle Murphyho zákonů ho absolvuji obvykle v okamžiku, kdy se to nejméně hodí :-D;
- Stabilní situace s uježděnou nebo upluhovanou vrstvou sněhu na vozovce do 5cm, drobné sněžení, ev. počínající sněžení s příslibem jeho krátkého trvání - v takových případech nemám problém vyrazit kamkoli, přičemž jen zvýšenou měrou dbám na to nejzákladnější pravidlo silničního provozu, kterým je, že účastník provozu je povinen přizpůsobit jízdu stavu komunikace, povětrnostním podmínkám, situaci v provozu, svým schopnostem a svému zdravotnímu stavu;
A pro jistotu nakonec ještě zdůrazňuji, že absolutní nezbytností pro zimní ježdění na skútru je vybavit ho SKUTEČNÝMI zimními pneumatikami (obvykle s přízviskem SNOW)!!!
|
28.2.2013