z RC modelu motocyklu Ducati Siverlit Stoner 1/12
aneb
Za málo peněz symfonický orchestr
|
Musím se přiznat, že když mi na tenhle model pěl kamarád v mailu ódy, že jsem jeho řádky četl s jistým despektem :-)
Jenomže já mám prostě slabost pro téměř cokoli, co je alespoň náznakem jednostopé :-) A pak, firma Silverlit mi již jednou nabídla kupu radosti svým vrtulníčkem PiccoZ, takže, když jsem zjistil, že cena modelu je víc než přijatelná, model jsem si pln zvědavosti pořídil. A nejenom já - když jsem ho předvedl kolegům na 4. závodu letošní série závodů RC modelů motocyklů v měřítku 1/5 RC MOTO GP Čelákovice, řada z nich se cestou stavovala na Černém mostu, aby si tenhle model pro radost koupila také :-)
A tak, budete-li následující mé řádky číst s despektem, zkuste si, podobně jako před časem já, model koupit (nebo od někoho vypůjčit), ev. se podívejte na video a sérii obrázků z jízdy modelu po offroadové dráze v čelákovické Sokolovně určené RC automobilům v měřítku 1/18(!), a uvidíte sami :-D
Můj, jak se velmi brzo ukázalo, neoprávněný despekt pramenil z mylné představy, že model v takovémto meřítku (1/12) a takovéto cenové relaci (cca 1.600 Kč) nemůže být nic jiného, než levná (tj. s minimální životností i minimální užitnou hodnotou) hračka (bez existence náhradních dílů a možnosti oprav a tuningu). Ó, jak jsem se mýlil! :-D
Dnes mohu s klidným svědomím prohlásit, že tento model na pomezí mezi hračkou a “skutečným” modelem je ještě blíže “skutečnému” modelu, než větší z obou RC modelů offroad motocyklů Suzuki RM250 od firmy GRAUPNER. Mj. i tím, že oproti neproporcionálnímu ovládání modelů GRAPNER je ovládání modelu Silverlit proporcionální, a dokonce umožňuje 3 volby charakteristiky odezvy na polohu páky plynu vysílače a 3 volby charakteristik intenzity brzdění!
Konec konců, posuďte sami :-) |
|
Výrobce nám nabízí tento svůj model v poslední době oblíbené, jak ji pro sebe interně nazývám, striptýzové podobě :-D
|
Kdysi jsem kdesi četl, že doslovný překlad slůvka” striptease” je trhání (strhávání) proužků (míněno látky)
A skutečně - z lákavé a lákající obnažené části, zdůrazněné “pušap” efektem průhledného plastu vytvarovaného podle obrysu modelu, stačí jen postupně strhnout pár proužků (papíru), abychom znali i zbylý obsah přepravní krabice :-)…
|
V našem případě krabice obsahuje absolutně vše, co k provozu modelu potřebujete: samotný model, a to včetně pohonného akumulátoru a rychlonabíječky, vysílač dálkového ovládání, a to opět včetně napájecích tužkových (AA) baterií, stojánek modelu a názorný návod k použití.
|
Po uvolnění pouze jednoho šroubku lze sejmout kryt hnacího NiMh akumulátoru 4,8V/220mAh.
Výrobce udává, že na jedno nabití (cca 20-35 minut) lze s modelem jezdit cca 5-6 minut. Můj model mi ve skutečnosti dopřává minut téměř 10. |
Akumulátor by si nejspíš zasloužil formování (já tak pomocí vlastní nabíječky učinil), ale v návodu je uvedeno, že jej máte nabít, a tak teď máme dost času na to, prohlédnout si model trochu podrobněji :-)
|
Tenhle model totiž, oproti ostatním hračkám, které jezdí obvykle nadoraz, má vcelku slušný přebytek rychlosti a jezdí docela svižně, takže se je na co koukat - konstruktérům Silverlitu se podobně jako u vrtulníčku PiccoZ podařilo i u tohoto modelu napěchovat do malého prostoru kupu výkonu s minimem mechanických ztrát.
|
Ta, pro to z mého pohledu nejdůležitější věc, se skrývá za tímhle relativně malým krytem prostoru s výrazně obdélníkovým průřezem.
|
Místo jednoho kruhového motoru a kupy vzduchu kolem se tam nacházejí dva rotory, potažmo dva motory, do poslední mrtě vyplňující prostor, který mají k dispozici, …
|
jejichž výkon na zadní kolo přenáší drobounký ozubený řemínek.
Za zmínku stojí zdánlivě nepatrný detail - ploutvovitý výstupek na spodní části kyvné vidlice, který zabraňuje průniku mechanických nečistot mezi řemínek a ozubené kolo.
|
Stabilizující účinek kol zesiluje setrvačník skrytý pod pneumatikou v předním kole. Na obvodu zadního kola je jen plastová výztuha pneumatiky.
|
|
Mimochodem, ty pneumatiky nevyžadují při jízdě v tělocvičně koberec, protože neuklouznou ani na parketách.
Podobně dobře se model cítí na asfaltu nebo hladkém betonu. Přitom překážkou pro něj není ani hrubý asfalt nebo mírně rozbitý beton s drobným štěrkem, se kterým si nevěděla rady moje KYOSHO v měřítku 1/8.
Příznivě se na tom podepisuje mj. i funkční odpružení zadní i přední nápravy, byť bez tlumení, resp. s náznakem tlumení třecího.
|
S modelem KYOSHO má model Silverlit společného vysedávajícího jezdce. Jenomže u KYOSHO je jen doplňkem relativně složitého řídícího mechanismu ovládajícího nepřímo natáčení předního kola naklápěním přední vidlice. Kdežto přední kolo modelu Silverlit se natáčí pouze v důsledku závleku, takže jeho jezdec model skutečně řídí, a to změnou polohy těžiště modelu. Znamená to ovšem, že chceme-li s modelem zatočit, musíme ho přibrzdit na rychlost, kdy setrvačníkový efekt poklesne natolik, aby model na změnu těžiště dokázal zareagovat.
Na druhou stranu to, aby se model nenaklopil příliš, tj. aby ho setvačníkový efekt kol dokázal vzpřímit i z nulové rychlosti, zajišťují důmyslné padáky s odvalujícími se kuličkami.
|
Model nabízí (i když spíše jen teoreticky, vzhledem k nestandardnosti krystalů) změnu kanálu vysílací frekvence dálkového ovládání (27MHz) výměnou sady krystalů - v modelu je krystal umístěn v prostoru nad oběma motory a na vysílači z jeho zadní strany.
|
|
|
Proporcionální dálkové ovládání vykazuje jistý nadstandard vůči nejenom dálkovým ovládáním jiných hraček, ale i některých dálkových ovládání RTR sad “skutečných” modelů.
Vedle volantu vysílače, nad jeho spínačem a před točítkem trimu řízení se nachází dva třípolohové přepínače. Horním můžeme zvolit jednu ze tří charakteristik reakce regulátoru otáček modelu na polohu páky plynu při akceleraci. Ty jsou naznačeny graficky na podstavci vysílače. Spodním přepínačem pak volíme intenzitu brzdění modelu.
|
|
Již jsem si přivyknul využívat své čtyřleté vnučky pro posouzení náročnosti ovládání podobných hraček a nejinak tomu bylo i v tomto případě.
Díky šikovným padákům zvládne na dostatečně velké ploše pilotáž modelu i takto malé dítě - rozlehlost plochy je potřebná pro zvládnutí rozjezdu modelu. Ten se totiž rozjíždí po spirále a směr, po kterém se nakonec v ustáleném stavu vydá, je tak příliš nevyzpytatelný. Jakmile je ale model v ustáleném stavu, lze jej uřídit i na ploše cca 3×3m a, je-li pilot opravdu zručný, zvládne to i na menší ploše. Malá plocha ale vyžaduje start modelu z ruky, který takto malé dítě nezvládá.
Navíc se musím přiznat, že jízda s RC motocyklem, oproti třeba malé buggynce, vnučku nudila :-)
A ještě si neodpustím jednu drobnou poznámku k obrázku vlevo dole - podoba vnuččina pilotního stylu se stylem jednoho ze závodníků RC MOTO GP Čelákovice je až zarážející :-D
|
|
Sečteno a podtrženo:
I když platí, že nikdy nevstoupíš do téže řeky, pak já ve své zatím novodobé RC modelářské éře prožívám již počtvrté podobné nadšení z modelu - nejprve to bylo z buggynky Micro-T TeamLosi 1/36, podruhé z vrtulníčku PiccoZ, potřetí to byl VS tank v měřítku cca 1/100 a teď mě obdobně baví tahle motorčička. Jsem upřímně přesvědčený o tom, že můj podtitul “Za málo peněz symfonický orchestr” dokonale vystihuje vysoký poměr užitné hodnoty vůči ceně modelu.
Tahle “hračka” se svým chováním velice blíží projevům svých “dospělých” sester. Dá se říci, že potvrzuje skutečnost, že technologický pokrok a důvtip konstruktérů maže rozdíl mezi hračkou a “skutečným” modelem.
Konstruktérům Silverlitu se podařilo napěchovat do malého prostoru kupu výkonu s minimem mechanických ztrát, takže oproti ostatním hračkám, které jezdí obvykle nadoraz, má vcelku slušný přebytek rychlosti a jezdí docela svižně. Přitom model zvládá jízdu po široké škále povrchů, počínaje koberecem v tělocvičně (ale zvládá i holé parkety), přes asfalt nebo hladký beton. Přitom překážkou pro něj není ani hrubý asfalt nebo mírně rozbitý beton s drobným štěrkem, se kterým si nevěděla rady moje KYOSHO v měřítku 1/8, přičemž pilotáž modelu na dostatečně velké ploše zvládne i malé dítě. A dospělý modelář si dokonce vystačí na ploše o rozloze zhruba jen 3×3m a, je-li opravdu zručný, i na menší ploše.
Při tom všem se model pohodlně vejde do kapsy a vysílač dálkového ovládání v kufříku nebo tašce moc místa nezabere.
Dálkové ovládání, které je proporcionální (!) nabízí možnost nastavení charakteristik reakce modelu na polohu páky plynu, resp. brzdy, což není běžné nejenom u dálkových ovládání jiných hraček, ale ani u většiny dálkových ovládání RTR sad skutečných modelů.
V neposlední řadě pak stojí za zmínku, že při koupi modelu vám výrobce rovnou dodá vše potřebné, co k provozu modelu potřebujete (kromě modelu i kvalitní pohonný akumulátor s jeho nijak rozměrnou rychlonabíječkou. A také 4 tužkové - (AA) baterie, nezbytné pro napájení vysílače dálkového obládání), takže vás již nečeká, jak je to běžné u většiny skutečných modelů, žádná další investice.
|
22.10.2009